X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

"To była autentyczna gwiazda polskiej sceny"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2010 10:38
Zmarła Katarzyna Sobczyk - polska piosenkarka, popularna w okresie big bitu, znana między innymi z piosenek "O mnie się nie martw", "Trzynastego", "Nie bądź taki szybki Bill".

Artystka zmarła po długiej i ciężkiej chorobie w warszawskim Hospicjum Onkologicznym świętego Krzysztofa. Miała 65 lat.

Maria Szabłowska z Programu Pierwszego Polskiego Radia powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że Katarzyna Sobczyk wywodziła się z nurtu bigbitowego, który odmienił polską muzykę rozrywkową. Sławę zdobyła w zespole "Czerwono-Czarni".

Maria Szabłowska powiedziała, że Katarzyna Sobczyk miała w miniony piątek być na koncercie z okazji 50-lecia "Czerwono-Czarnych".

Dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Paweł Sztompke wspomina, że Katarzyna Sobczyk była jedną z najbarwniejszych postaci ery polskiego big-beatu, a jej piosenski śpiewała cała Polska.

Kompozytor, aranżer, były muzyk Ryszard Poznakowski wspomina, że znali się od dziecka i właśnie dla Katarzyny Sobczyk napisał swoje pierwsze piosenki.

Ryszard Poznakowski podkreśla, że wraz ze śmiercią Katarzyny Sobczyk odchodzi pewna epoka polskiej muzyki.

Katarzyna Sobczyk debiutowała w 1961 w Koszalinie jako wokalistka amatorskiej grupy Biało-Zieloni, która działała przy Wojewódzkim Domu Kultury. W 1963 roku odniosła sukces na Drugim Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie i znalazła się w Złotej Dziesiątce.

W latach 1964-1972 występowała z zespołem Czerwono-Czarni, następnie śpiewała z mężem Henrykiem Fabianem i zespołem Wiatraki. Od 1979 roku przebywała w Chicago. Do Polski wróciła na stałe dwa lata temu.