X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

"Hair" to musical o... kosmitach

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 10:50
Już dziś w warszawskiej Sali Kongresowej kultowy musical "Hair". Broadwayowskie spektakle często bywają źródłem nieśmiertelnych evergreenów. O wiele rzadziej zyskują status żywego dokumentu ważnych kulturowych przełomów.
Audio

Większość z nas poznała "Hair" za sprawą słynnej kinowej adaptacji Miloša Formana. Film z 1979 roku był już jednak dokumentacją niepodważalnego kulturowego fenomenu. O wiele większy ferment wywołały pierwsze broadwayowskie prezentacje rockowego musicalu, które do oficjalnego, popularnego obiegu wprowadzały najważniejsze postulaty kontrkultury lat 60.: pacyfizm manifestujący się kontestacją wojny wietnamskiej (m.in. piosenka "Three-Five-Zero-Zero"), emancypację seksualną ("Sodomy"), rasową ("Colored Spade") i "chemiczną" (Hashish"), wrescie nową duchowość spod znaku Ery Wodnika ("Aquarius").

Co ciekawe, w Teatrze Baltimore pokazano już "ugrzecznioną", w porównaniu do oryginału, wersję "Hair". Nie chodzi tylko o dodanie 13 nowych piosenek, w tym popularnego "Let The Sunshine" w roli patetycznej kulminacji. Pierwotnie musical utrzymany był w mniej realistycznej, o wiele bardziej onirycznej i  psychodelicznej poetyce. Claude Bukowski miał być na przykład... kosmitą, który przybywa na ziemię, aby zostać reżyserem filmowym.

W gruncie rzeczy "Hair", choć napisane przez dwójkę teatralnych wyjadaczy (konserwatywnego Jamesa Rado oraz eksperymentującego Gerome'a Ragni), znakomicie uchwyciło specyficznego ducha kulturowej rewolty. Panowie potraktowali zresztą temat poważnie. Pracując nad tekstem, nie tylko odwiedzali biblioteki, lecz także zapuścili włosy i brali udział w ulicznych happeningach, podczas których zwerbowali sporą część pierwszej obsady "Hair".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najbardziej pechowy musical świata

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2011 20:57
Oficjalna premiera musicalu "Spider-Man: turn off the Dark" na Broadwayu została już po raz piąty przesunięta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cugowski i Kukiz jako Krzyżacy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 15:55
Nieśmiertelna powieść Henryka Sienkiewicza powraca jako rock-opera. Spektakl zobaczyć można będzie 8 czerwca w warszawskiej Sali Kongresowej.
rozwiń zwiń