Polskie Radio
Section05
Broadway

"Skrzypek na dachu" - arcydzieło sztuki musicalowej

22 września 1964 roku na Broadwayu odbyła się premiera "Skrzypka na dachu" w reżyserii Jerome'a Robinsa - jednego z najpopularniejszych musicali wszechczasów. Spektakl odniósł ogromny sukces i do 1972 roku, gdy został zdjęty z afisza, grano go ponad trzy tysiące razy. Uzyskał również aż dziewięć nagród Tony, będących teatralnymi odpowiednikami filmowych Oskarów. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA TEATR musical lata 60 Broadway Stany Zjednoczone MUZYKA

Sztuka dramatopisarki polskiego pochodzenia zdobędzie Tony?

Martyna Majok jest polsko-amerykańską dramatopisarką, która od kilku lat odnosi ogromne sukcesy. W tym roku zrealizowana na Broadwayu inscenizację jej sztuki „The Cost of Living” otrzymała cztery nominacje do niezwykle prestiżowej nagrody Tony Awards. Pięć lat temu ta sama sztuka przyniosła jej Nagrodę Pulitzera w dziedzinie dramatu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Broadway musical SZTUKA Katarzyna Cygler Trójka

Andrzej Danek: Broadway jest fascynujący pod każdym względem

Pierwsze wydanie audycji "W antrakcie" Malwina Kiepiel i Magdalena Kuydowicz poświęciły m.in. spektaklom, na które warto czekać w 2023 roku. Ale jak zwykle zaprosiły także gości. Pierwszym był przybysz prosto z Ameryki: Andrzej Danek, ceniony muzyk, instrumentalista, aktor, producent muzyczny i kompozytor. A także człowiek filmu: współtworzył muzykę do serialu "Empire" i pracował przy filmie biograficznym o Arecie Franklin.
Zobacz więcej na temat:  Magda Kuydowicz Malwina Kiepiel KULTURA TEATR Broadway musical Trójka

"To była rewolucja w myśleniu". Mija 30 lat od premiery legendarnego musicalu

Właśnie mija 30. rocznica wystawienia prapremiery musicalu "Metro". - Wcześniej nikt w Polsce tak poważnie nie pomyślał o nastoletniej publiczności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyser Janusz Józefowicz. Musical, jak okazało się, miał ogromy wpływ na polską scenę teatralno-piosenkową. A jak było na Broadwayu?
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Janusz Józefowicz musical Broadway TEATR Muzyczna Jedynka