Polskie Radio
Section05
grunty

"Barbarzyński i nieopłacalny proceder". Wypalanie traw zatruwa środowisko

Wypalanie traw przyczynia się do obniżenia rolniczej oraz ekologicznej wartości gruntów, wpływa niekorzystnie na bioróżnorodność i skład botaniczny łąk. Jest też dodatkowym źródłem emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń, np. dioksyn, wpływając na stan powietrza w skali lokalnej - przypominają eksperci z SGGW i Uniwersytetu Śląskiego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA łąka pożar rolnictwo straż pożarna grunty POLSKA

50 ton metali i substancji chemicznych na 100 ha ziemi. Wojna niszczy grunty orne na Ukrainie

Około jednej trzeciej areału ziem uprawnych na Ukrainie zanieczyszczono lub zniszczono w wyniku wojny z Rosją. Rekultywacja tych obszarów może potrwać nawet kilkaset lat - ocenili eksperci ukraińskiej organizacji ekologicznej Ekodija. Według danych departamentu rolnictwa Stanów Zjednoczonych Ukraina była do czasu rosyjskiej inwazji piątym największym na świecie eksporterem pszenicy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA grunty rolnictwo Ukraina ŚWIAT Europa wojna 2022

KOWR użyczy państwową ziemię rolnikom i byłym pracownikom PGR. "Ze względu na wyjątkowe okoliczności"

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa udostępni - w formie użyczenia - rolnikom i byłym pracownikom państwowych gospodarstw rolnych nierozdysponowane działki znajdujące się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa. To szczególna forma zagospodarowania państwowych nieruchomości, która może być stosowana ze względu na wyjątkowe okoliczności, czy też realizację zadań wynikających z polityki państwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo KOWR grunty społeczeństwo

"Jest stosowane w wielu krajach Europy oraz świata". Paweł Lisiecki nt. prawa własności warstwowej

- W samej Warszawie tego typu zmiana mogłaby spowodować wpływ do budżetu państwa, czyli budżetu jednostek samorządu terytorialnego miliardów złotych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Paweł Lisiecki, odnosząc się do kwestii prawa własności warstwowej, które obowiązuje w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Lisiecki Prawo i Sprawiedliwość Krajowy Plan Odbudowy prawo nieruchomości grunty inwestycje infrastruktura

Centralny Port Komunikacyjny. Wchodzą w życie przepisy kluczowe dla jego budowy

Spółka CPK przez dwa lata będzie miała prawo pierwokupu nieruchomości na obszarze kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych, gdzie planowane jest powstanie portu lotniczego Solidarność - to jedno z rozwiązań jakie przewiduje tzw. rozporządzenie obszarowe, które od soboty weszło w życie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA centralny port komunikacyjny nieruchomości inwestycje finanse odszkodowanie grunty

Posiedzenie rządu. Tematami ułatwienie pozyskiwania gruntów leśnych i zmiany w Prawie o ruchu drogowym

Rozpoczęło się posiedzenie rządu, podczas którego rozpatrywany będzie projekt, który ma ułatwić pozyskiwanie gruntów leśnych m.in. pod inwestycje energetyczne bądź związane z elektromobilnością. Ministrowie zajmą się też propozycją zmian w Prawie o ruchu drogowym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo rząd las wypadek alkohol prawo jazdy przepisy przepisy drogowe grunty Lasy Państwowe bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze motoryzacja

Ład przestrzenny ważny dla człowieka. Jego nieprzestrzeganie kosztuje miliardy

Ład przestrzenny tworzy przestrzenną racjonalność, funkcjonalność, czytelność struktur zharmonizowanych z otoczeniem, a także wysoką użyteczność i efektywność w skali krajowej, regionalnej, lokalnej. Jest to sposób ukształtowania przestrzeni w harmonijną całość, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania miasta.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski przestrzeń publiczna planowanie miasto grunty

"Niewydolne urzędy". W Warszawie wciąż opóźnienia zw. z zaświadczeniami o przekształceniu użytkowania wieczystego  

Jedna piąta uprawnionych mieszkańców stolicy wciąż czeka na zaświadczenia o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. To już drugi rok opóźnienia - przypomina opozycja i krytykuje ratusz za "niewydolność aparatu administracyjnego".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo regiony Warszawa mieszkania grunty działka budowlana nieruchomości mazowieckie GOSPODARKA