Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 30.04.2012

Nowe życie Radia Wolna Europa

W związku z 60. rocznicą rozpoczęcia nadawania audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa z Monachium Polskie Radio uruchomiło serwis specjalny wolnaeuropa.polskieradio.pl.
Wywiad z polskim bokserem, Henrykiem Tyczyńskim. Widoczni od lewej: Julian Slaski, Henryk Tyczyński, Tadeusz Nowakowski.Wywiad z polskim bokserem, Henrykiem Tyczyńskim. Widoczni od lewej: Julian Slaski, Henryk Tyczyński, Tadeusz Nowakowski.Narodowe Archiwum Cyfrowe

60 lat temu nadawanie audycji rozpoczęło Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa. 3 maja 1952 roku w eter popłynęły słowa Jana Nowaka-Jeziorańskiego, pierwszego Dyrektora rozgłośni.

RWE informowało Polaków o wydarzeniach na świecie, w PRL i w obozie państw komunistycznych. Na antenie swoje poglądy prezentowały najwybitniejsze umysły polskiej emigracji, uciekinierzy z kraju, dysydenci. Z Radiem Wolna Europa współpracowali wybitni artyści, uczeni, pisarze i satyrycy, m.in. Brzeziński, Miłosz, Hemar, Herling-Grudziński, Czapski, Wierzyński, Lechoń, Fedorowicz, Kaczmarski, Tyrmand i wielu innych. - Mieliśmy wielkich ludzi za granicą, o ogromnym znaczeniu dla Polski. Transmisja wartości przez Radio Wolna Europa do kraju była nie do przecenienia - podkreśla rolę rozgłośni Władysław Bartoszewski.

W związku z 60. rocznicą rozpoczęcia nadawania audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa z Monachium, Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis wolnaeuropa.polskieradio.pl. - Bardzo się cieszę, że udało się po latach przywrócić życie Wolnej Europie. Tak to nazwał dzisiejszy dyrektor RWE, która nadal nadaje w 28 krajach - mówi Andrzej Mietkowski, dziś Dyrektor i Redaktor Naczelny Portalu polskieradio.pl, w przeszłości szef warszawskiego biura Rozgłośni Polskiej RWE, korespondent Wolnej Europy i BBC.

W Polskim Radiu scyfryzowano wszystko to, co zostało po zamknięciu Wolnej Europy. 20 tysięcy archiwalnych dźwięków obrazuje sytuację w Polsce i na świecie - od uruchomienia Rozgłośni 3 maja 1952, aż do zakończenia działalności w połowie lat 90. W sumie pół miliona minut nagrań archiwalnych. To dźwiękowy dokument najważniejszych, często dramatycznych wydarzeń w Polsce – stalinizm, ucieczka pułkownika Światło, aresztowanie prymasa Wyszyńskiego, robotniczy bunt 1970, studencka rewolta 1968, masakra robotników na Wybrzeżu 1970, wybór Papieża, Solidarność, stan wojenny - wreszcie obrady Okrągłego Stołu.

W związku z 60. rocznicą rozpoczęcia nadawania audycji Rozgłośni Polskiej RWE uruchomiliśmy serwis specjalny wolnaeuropa.polskieradio.pl . Zapraszamy do słuchania.