Polskie Radio
Section05
Monachium

Atak zimy w Bawarii: odwołany mecz i paraliż komunikacyjny. "Pasażerowie musieli spędzić noc w pociągach"

Obfite opady śniegu i niska temperatura spowodowały czasowe wstrzymanie pracy lotniska w Monachium. Pierwsze utrudnienia wystąpiły w piątek po południu, kiedy to odwołano 150 lotów - potwierdził rzecznik lotniska. W sobotę rano poinformował, że ze względu na utrzymujące się trudne warunki pogodowe praca lotniska pozostanie zawieszona do godz. 6 rano w niedzielę. W Bawarii duże utrudnienia występują także w ruchu kolejowym i drogowym, doszło do wielu wypadków - informuje w sobotę dpa.
Zobacz więcej na temat:  zima śnieg Bawaria Monachium ŚWIAT Europa Niemcy

Józef Mackiewicz - persona non grata w Radiu Wolna Europa

- Zawdzięczał to antypatii, którą darzył go Jan Nowak-Jeziorański i jego następcy. W archiwum Radia Wolna Europa nie ma strzępu jego nagrania. W "Śladach pamięci" powiemy o przyczynach tego stanu rzeczy - mówił Andrzej Mietkowski we wstępie pierwszej audycji z cyklu o Józefie Mackiewiczu.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Radio Wolna Europa RWE emigracja Monachium literatura PRL Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka KULTURA

Nowa komisja zbada zamach na izraelskich sportowców z 1972 r. "Chcemy odpowiedzieć na nierozwiązane kwestie"

W piątek szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser poinformowała, że "władze Niemiec powołały 8-osobową komisję, która ponownie zbada zamach terrorystyczny na izraelskich sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku, aby odpowiedzieć na nierozwiązane kwestie".
Zobacz więcej na temat:  terroryzm Monachium atak terrorystyczny igrzyska olimpijskie HISTORIA ŚWIAT

Za kulisami Radia Wolna Europa (cz. 1-5)

- Posadowione w Monachium, odcięte od Polski żelazną kurtyną, wydawałoby się izolowane, a jednak w wielu wypadkach wyprzedzające Radio Warszawa. I przez 40 lat odgrywające rolę radia zastępczego - mówił Andrzej Mietkowski we wstępie pierwszej z serii odsłon cyklu "Ślady pamięci", w której zaglądaliśmy za kulisy Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Dwójka Monachium Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański

Szef NATO apeluje w Monachium o kontynuacje wsparcia dla Ukrainy i ostrzega przed zwycięstwem Rosji

Przemawiając w sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał do kontynuowania i wzmocnienia wsparcia dla Ukrainy w walce z rosyjskim okupantem, a także ostrzegł przed konsekwencjami sukcesu Kremla, który byłby sygnałem dla innych reżimów, że swoje cele mogą osiągnąć za pomocą siły.
Zobacz więcej na temat:  Monachium NATO Jens Stoltenberg wojna na Ukrainie Ukraina Rosja

Prezydent Duda w Monachium. Dziś spotkanie z premierem Norwegii i prezydentem elektem Czech

Prezydent Andrzej Duda spotka się w sobotę w Monachium z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem oraz z prezydentem elektem Czech Petrem Pavlem. Polski przywódca uczestniczy w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, prestiżowym międzynarodowym spotkaniu zdominowanym w tym roku przez dyskusje na temat konsekwencji i reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Monachium Andrzej Duda Petr Pavel prezydent