Polskie Radio
Section05
Monachium

Zmarł Dawid Duszman - ostatni bohater Auschwitz. "Pożegnanie z nim jest szczególnie bolesne"

W wieku 98 lat zmarł Dawid Duszman - ostatni z wyzwolicieli niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz i utalentowany szermierz. Ten Rosjanin wyznania mojżeszowego zmarł w Monachium, gdzie mieszkał od wielu lat - poinformowała w niedzielę tamtejsza gmina żydowska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Monachium II wojna światowa Auschwitz Niemcy niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Euro 2020: kibice zasiądą na trybunach wszystkich stadionów. UEFA ogłosiła komplet gospodarzy turnieju

Prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Aleksander Ceferin zapowiedział, że w tegorocznych mistrzostwach Starego Kontynentu nie będzie meczów bez publiczności. - Cieszę się, że będziemy mogli powitać kibiców na wszystkich spotkaniach - powiedział Słoweniec.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Piłka nożna Euro 2020 uefa kibice Kopenhaga Amsterdam Rzym Glasgow Londyn Baku Budapeszt Monachium Sewilla

Biden krytyczny wobec współpracy z Rosją. Szczerski: to wzmocnienie polskich argumentów

- Prezydent USA Joe Biden na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wyraźnie powiedział, że Rosja nie jest dziś politycznym partnerem do budowania sojuszu transatlantyckiego. Krytyczna ocena administracji amerykańskiej jest wzmocnieniem polskich argumentów - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Szczerski, szef Biura Polityki Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Monachium Europa USA Joe Biden Niemcy Rosja Nord Stream 2 Krzysztof Szczerski Tadeusz Płużański Polskie Radio 24

Multilateralizm i regulacja przestrzeni cyfrowej. Macron proponuje "nową koncepcję NATO"

Prezydent Francji Emmanuel Macron wskazał multilateralizm, czyli wspólne kierowanie polityką przez kilka państw, jako konieczną podstawę wspólnych działań w wymiarze transatlantyckim. Jak mówił, wypracowanie skutecznego wspólnego działania koordynowanego przez wiele podmiotów jest najważniejszą potrzebą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO Ameryka USA Stany Zjednoczone Francja Emmanuel Macron Monachium

Jarosław Guzy: konferencja w Monachium to powrót Amerykanów do globalnej gry

W Monachium toczy się zorganizowana w trybie online Konferencji Bezpieczeństwa z udziałem m.in. prezydenta USA Joe Bidena, kanclerz Niemiec Angeli Merkel, szefa NATO, przewodniczącej Komisji Europejskiej i sekretarza generalnego ONZ. Jarosław Guzy z PAP zauważa, że Amerykanie deklarują powrót do polityki obliczalnej, polityki kooperatywnej, jeśli chodzi o sojuszników i polityki rywalizacji z przeciwnikami, ale prowadzonej według jasnych reguł.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden Monachium konferencja bezpieczeństwo Jarosław Guzy Paweł Lekki

Władysław Czachórski - malarz piękna ukazanego w najdrobniejszych szczegółach

110 lat temu. 13 stycznia 1911 roku, zmarł w Monachium polski malarz akademicki - Władysław Czachórski. Nikt jak on nie potrafił z taką wręcz fotograficzną dokładnością odmalować materię sukien, fałd, koronek czy otaczających roślin, kwiatów... znany był i podziwiany za wizerunki kobiece, portrety, kompozycje figuralne malowane realistycznie z odmalowanymi do granic możliwości szczegółami.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA SZTUKA malarstwo Monachium

Turniej Czterech Skoczni. Konsulat RP w Monachium zapewni pomoc polskim skoczkom

Konsulowie RP z Monachium udzielą wsparcia Polskiemu Związkowi Narciarskiemu w związku z decyzją niemieckich władz sanitarnych o wykluczeniu reprezentacji Polski z pierwszego konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie. Stało się to po niedzielnym, pozytywnym teście na koronawirusa u Klemensa Murańki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Monachium SPORT sporty zimowe Skoki narciarskie Turniej Czterech Skoczni Klemens Murańka