Polskie Radio
Section05
Monachium

Konferencja w Monachium. "Pojawiło się ziarno niezgody"

W niedzielę zakończyło się jedno z najważniejszych spotkań polityków i ekspertów bezpieczeństwa na świecie – 53. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. USA reprezentowali wiceprezydent Mike Pence i sekretarz obrony James Mattis, którzy nawoływali przywódców innych państw NATO do zwiększenia środków na obronność. Gościem Polskiego Radia 24 był amerykanista Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Monachium NATO Mike Pence

Deklaracje wiceprezydenta USA. "Z ocenami należy poczekać"

- Sprawy NATO i bezpieczeństwa są ściśle powiązane z Unią Europejską. Jeśli ktoś je widzi oddzielnie to niczego w całości nie zobaczy i nie podejmie dobrych decyzji – powiedział w programie Świat w Południe dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Odniósł się w ten sposób do zakończonej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monachium konferencja NATO Unia Europejska Paweł Kowal Rosja Niemcy

„Europa może się cieszyć z tego, co usłyszała od wiceprezydenta USA"

W Monachium zakończyła się 53. Konferencja Bezpieczeństwa. Wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali pierwszego oficjalnego przemówienia administracji rządu USA. O tym, czy stanowisko Stanów Zjednoczonych, mogli przyjąć z zadowoleniem politycy innych krajów,  mówił w programie Punkt Widzenia dr Bartosz Rydliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka USA Unia Europejska Monachium Rosja Ukraina Petro Poroszenko

Mike Pence w Monachium: USA twardo wspierają NATO

Podczas 53. Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium wiceprezydent USA zapewnił o ciągłości sojuszu z Europą. Podkreślał, że Stany Zjednoczone nie zmienią swojej polityki wobec Starego Kontynentu. O wystąpieniu Mike'a Pence'a mówili w Polskim Radiu 24 Wojciech Cegielski, specjalny wysłannik Polskiegio Radia do Monachium i ekspert ds. międzynarodowych Wojciech Przybylski (Res Publika Nowa, Visegraad Insight).
Zobacz więcej na temat:  USA NATO Monachium Mike Pence Andrzej Duda