Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Nejman 02.06.2021

Narodowe Czytanie 2021. Prezydent zachęca do wspólnej lektury "Moralności pani Dulskiej"

Napisana przez Gabrielę Zapolską "Moralność pani Dulskiej" będzie lekturą dziesiątego Narodowego Czytania. Prezydent Andrzej Duda z tej okazji zachęcił wszystkich do wspólnego czytania.

"To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie »dulszczyzna« weszło na trwałe do języka potocznego" - napisał prezydent.

gliński 1200.jpg
"Wszyscy razem dbamy o literę, o słowo, o książkę". Minister kultury o Narodowym Czytaniu

Andrzej Duda podkreślił, że kampania rozwija się nawet w czasach pandemii. "Z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom. Mam nadzieję, że razem powtórzymy ten sukces" - zaznaczył w liście prezydent.

Jubileuszowa odsłona

Tegoroczna, jubileuszowa dziesiąta odsłona Narodowego Czytania odbędzie się w sobotę 4 września 2021 roku. "Moralność pani Dulskiej" Gabriela Zapolska napisała w 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny. Prapremiera sztuki miała miejsce 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.  Udział w akcji należy zgłosić poprzez formularz dostępny pod adresem: LINK

prezydent.pl andrzej duda narodowe czytanie 1200.jpg
Narodowe Czytanie z udziałem pary prezydenckiej. "Największa kampania społeczna na rzecz czytelnictwa"

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

dn