Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 29.10.2018

Historia mapy. Nieistniejące krainy i współrzędne rajskich ogrodów

Dziś papierowe mapy odchodzą powoli do lamusa, a do nawigacji używamy zaawansowanych systemów GPS. Często zapominamy, że posiadamy je dzięki kartografom, którzy wiele lat wcześciej, skrupulatnie opisywali Ziemię za pomocą rysunku.

Okładka książki "Teatr świata. Mapy, które tworzą historię"  Thomasa Reinertsena Berga Okładka książki "Teatr świata. Mapy, które tworzą historię" Thomasa Reinertsena Berga

 - Mówi się, że już niektóre rysunki naścienne, tworzone w jaskiniach przez naszych przodków były mapami gwiazd. Chodzi o "trójkąt letni", czyli pierwsze gwiazdy pojawiające się na północnej półkuli po długim i słonecznym lecie - tłumaczył autor książki "Teatr świata. Mapy, które tworzą historię" Thomas Reinertsen Berg.

Ale czy trzy punkty ilustrujące gwiazdy mogą być mapą? Mówimy o czasach sprzed powstania pisma, więc nie możemy stwierdzić, co tworzący je autorzy mieli na myśli - mówił gość Czwórki.

Jak wyjaśniał w Czwórce - najczęściej tworzono je z powodów praktycznych. Do czego służyły mieszkańcom Mezopotamii? W jaki sposób pomagały określić wysokość majątku właścicieli ziemskich? Jak wykorzystywano mapy w średniowieczu? Które mapy wskazywały drogę do Edenu? Kiedy zaczęły służyć do nawigacji? Jak precyzyjne są mapy satelitarne? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Thomas Reinertsen Berg (dziennikarz, pisarz, autor książek, m.in. "Teatru świata. Mapy, które tworzą historię".

Nepal.jpg
Iwona Szelezińska: chciałam opisać Nepal takim, jaki jest

Data emisji: 28.10.2018

Godzina emisji: 16.15

ac/pj