Iwona Szelezińska: chciałam opisać Nepal takim, jaki jest

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 14:05
Autorka od ponad 10 lat związana z Azją, gdzie pracuje m.in. jako pilot wycieczek. Właśnie ukazał się jej książkowy debiut pt. "Kopnij piłkę ponad chmury. Reportaże z Nepalu". 
Audio
  • "Kopnij piłkę ponad chmury”. Prawdziwa historia Nepalu (Faktofonia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: mat.pras./Pixabay.com

nepal kobieta shutter 1200.jpg
Edyta Stępczak: kobieta w Nepalu ma życie zaplanowane od A do Z

- W Nepalu jest bardzo dużo takich miejsc, gdzie można kopnąć piłkę ponad chmury - tajemniczo wprowadzała nas do swojej opowieści Iwona Szelezińska.

- W książce mowa jest o wiosce Nar, która znajduje się na szlaku wokół masywu Annapurna. Szlak został otwarty stosunkowo niedawno, dlatego nadal dociera tam niewiele osób. Na szlaku znajduje się jeszcze jedna, wysokogórska wioska - Phu. Obie odwiedziłam i opisałam w tej książce – opowiadała autorka.

Do picia dostawałam wrzątek, do jedzenia rozgotowaną soczewicę. Mimo to czułam, że mam wszystko, czego mi trzeba. Kiedy zeszłam w niższe partie gór i nagle wybory zaczęły się mnożyć pojawił się we mnie rodzaj negacji wobec zbędnych przedmiotów, którymi się otaczamy Iwona Szelezińska

Kim są bohaterowie reportaży "Kopnij piłkę ponad chmury"? Czym zajmują się na co dzień? Jak zmienia się Nepal i czy rodzime tradycje stoją w sprzeczności ze współczesnością? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Iwona Szelezińska (przewodniczka, autorka książki "Kopnij piłkę ponad chmury. Reportaże z Nepalu")

Data emisji: 14.10.2018

Godzina emisji: 16.15

ac/kd

Czytaj także

Polski design. "Niektóre rzeczy muszą się odleżeć"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 11:40
- Nieświadomość to główna postawa, jaką mamy wobec polskiego designu. Jeżeli jednak ktoś zaczyna się interesować tym tematem, to w pierwszej kolejności sięga po vintage - opowiada Małgorzata Czyńska.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Norweg jest "szczęśliwy jak łosoś"?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 12:00
- "Skandynawowie są zimni i zdystansowani", usłyszałam przed pierwszym wyjazdem. Wystarczyło kilka dni, żebym przekonała się, że Norwegowie są pomocni, ale cenią strefę prywatną - opowiada Anna Kurek, autorka książki "Szczęśliwy jak łosoś".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek-anegdota, dobry juror czy perfekcjonista? Życiorysy Zbyszka Wodeckiego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 12:00
"Wodecki. Tak mi wyszło" to biografia na dwa głosy. Spotkamy w niej i Zbigniewa, i Zbyszka. Jej autor, Kamil Bałuk opowiedział o książce w Czwórce.
rozwiń zwiń