Polskie Radio
Section05
mapy

Wizja wszechświata i mapy Klaudiusza Ptolemeusza

Grecki uczony Klaudiusz Ptolemeusz stworzył w II wieku n.e. wizję budowy wszechświata oraz mapę znanego mu świata opisującą ziemie od Dunaju do Morza Bałtyckiego. Do czasu renesansowej rewolucji w kartografii, w starożytności i średniowieczu powstawały mapy posiadające tzw. białe plamy oznaczane słowami "ubi leones" - tam, gdzie mieszkają lwy, koniec znanego świata. Jednocześnie tworzono mapy mityczne, lądów wyobrażonych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST geografia mapy średniowiecze starożytność matematyka Grecja Egipt

Mercedes łączy siły z Google. Czeka nas rewolucja w używaniu nawigacji?

Dzisiejsze samochody są wyposażane w wielkie, dotykowe ekrany, które oferują wiele rozwiązań: multimedia, mapy czy łączność ze smartfonem. Producenci wciąż poszukują nowych rozwiązań, aby wyjść na przeciw oczekiwaniom klientów. Mercedes wchodząc we współprace z międzynarodowym tech-gigantem mógł trafić w dziesiątkę!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 mercedes Niemcy google mapy mapy cyfrowe nawigacja nowe technologie

Palcem po mapie. Historia kartografii Kresów

Polonia, Lithuania et Ucraina: Mapy z kolekcji dr Tomasza Niewodniczańskiego na Zamku Królewskim. Tomasz Niewodniczański (ur. w 1933 r. w Wilnie, zm. w 2010 r. w Bitburgu) to postać doskonale znana zarówno w polskim, jak i międzynarodowym środowisku historyków kartografii, a także w kręgach kolekcjonerów dawnych map, starodruków i archiwaliów historycznych.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Ukraina wojna na Ukrainie Litwa mapy

Wirtualne podróże, czyli palcem po ekranie

Dziś dzięki internetowi niewiele potrzeba, by – nie wychodząc z domu – przejść się ulicami Paryża, z bliska zobaczyć Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, a nawet udać się w kosmos. Mija 15 lat, od kiedy widoki pierwszych miejsc stały się dostępne w popularnej przeglądarce. Przez ten czas sfotografowano i umieszczono w niej chyba całą planetę i nie tylko. Gdzie i dlaczego najchętniej podróżujemy wirtualnie? Kiedyś palcem po mapie, dzisiaj kursorem po ekranie. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Trójka mapy mapa podróże turystyka internet online kamera zdjęcia zdjęcia satelitarne google Poznań Indonezja wirtualizacja

"Mapy dawne". Polski skarb z paryskiej biblioteki skatalogowany

Zawiera opis 828 map i planów oraz 14 atlasów z serii "Mapy dawne". Do rąk miłośników historii właśnie trafia Katalog Zbioru Kartograficznego Towarzystwa Historyczno-Literackiego Biblioteki Polskiej w Paryżu. - To jest pierwszy tom, a jego wyjątkowość polega na tym, że jest to wydanie bibliofilskie, to jest również piękna książka - mówił w Dwójce dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  mapy Dwójka Paweł Siwek Paryż archiwum biblioteka emigracja

Guillaume de Beauplan - twórca map ziem Rzeczypospolitej

Francuski inżynier, pisarz i kartograf sporządzał mapy, budował mosty, szlaki komunikacyjne i wytyczał granice polsko-moskiewskie na życzenie kolejnych władców. Jest postacią szczególną w historii polskiej kartografii. Pracował sam, posługiwał się nowoczesnymi przyrządami pomiarowymi jak astrolabium, odometr, zegar czy busola, a większość jego map można uznać za aktualne współcześnie. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST mapy HISTORIA

Każdy może śledzić ruchy rosyjskich wojsk. Wystarczą... Mapy Google

Zdjęcia satelitarne wykazują obecność nowych, kolejnych 100 pojazdów militarnych oraz dziesiątki namiotów wojskowych na południu Białorusi, przy granicy z Ukrainą. Poinformowała o tym prywatna amerykańska firma Maxar Technologies. Jednak jak zauważył jeden z dziennikarzy przemieszczanie się rosyjskich wojsk może śledzić każdy użytkownik Map Google'a.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna na Ukrainie Ukraina konflikty międzynarodowe mapy cyfrowe mapy lokalizacja wojsko

Mapa Nowej Fundlandii - przełom w kartografii czy falsyfikat?

W 1957 r., w dość niejasnych okolicznościach, odnaleziona została XV-wieczna mapa przedstawiająca znany ówcześnie świat, także Grenlandię i Winlandię - tj. część Ameryki Pn., która obecnie utożsamiana jest z Nową Fundlandią. Od momentu odkrycia toczyły się spory o autentyczność tego kartograficznego dokumentu. Byłby to bowiem niepodważalny dowód na dotarcie Wikingów do Ameryki na długo przed Kolumbem.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kolumb Katarzyna Kobylecka Wikingowie mapy

Eugeniusz Romer - ojciec kartografii polskiej

Geograf, kartograf i współzałożyciel wydawnictwa Książnica-Atlas. Eugeniusz Romer to kolejny z wybitnych Polaków, przypominanych w ramach projektu Instytutu Pamięci Narodowej "Giganci nauki". - W okresie międzywojennym wychował wielu wiernych i zdolnych geografów - mówi dr Jerzy Ostrowski, były pracownik Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak mapy Instytut Pamięci Narodowej NAUKA historia Polski