Polskie Radio
Section05
mapy

Palcem po mapie. Historia kartografii Kresów

Polonia, Lithuania et Ucraina: Mapy z kolekcji dr Tomasza Niewodniczańskiego na Zamku Królewskim. Tomasz Niewodniczański (ur. w 1933 r. w Wilnie, zm. w 2010 r. w Bitburgu) to postać doskonale znana zarówno w polskim, jak i międzynarodowym środowisku historyków kartografii, a także w kręgach kolekcjonerów dawnych map, starodruków i archiwaliów historycznych.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Ukraina wojna na Ukrainie Litwa mapy

Wirtualne podróże, czyli palcem po ekranie

Dziś dzięki internetowi niewiele potrzeba, by – nie wychodząc z domu – przejść się ulicami Paryża, z bliska zobaczyć Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, a nawet udać się w kosmos. Mija 15 lat, od kiedy widoki pierwszych miejsc stały się dostępne w popularnej przeglądarce. Przez ten czas sfotografowano i umieszczono w niej chyba całą planetę i nie tylko. Gdzie i dlaczego najchętniej podróżujemy wirtualnie? Kiedyś palcem po mapie, dzisiaj kursorem po ekranie. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Trójka mapy mapa podróże turystyka internet online kamera zdjęcia zdjęcia satelitarne google Poznań Indonezja wirtualizacja

"Mapy dawne". Polski skarb z paryskiej biblioteki skatalogowany

Zawiera opis 828 map i planów oraz 14 atlasów z serii "Mapy dawne". Do rąk miłośników historii właśnie trafia Katalog Zbioru Kartograficznego Towarzystwa Historyczno-Literackiego Biblioteki Polskiej w Paryżu. - To jest pierwszy tom, a jego wyjątkowość polega na tym, że jest to wydanie bibliofilskie, to jest również piękna książka - mówił w Dwójce dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  mapy Dwójka Paweł Siwek Paryż archiwum biblioteka emigracja

Guillaume de Beauplan - twórca map ziem Rzeczypospolitej

Francuski inżynier, pisarz i kartograf sporządzał mapy, budował mosty, szlaki komunikacyjne i wytyczał granice polsko-moskiewskie na życzenie kolejnych władców. Jest postacią szczególną w historii polskiej kartografii. Pracował sam, posługiwał się nowoczesnymi przyrządami pomiarowymi jak astrolabium, odometr, zegar czy busola, a większość jego map można uznać za aktualne współcześnie. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST mapy HISTORIA

Każdy może śledzić ruchy rosyjskich wojsk. Wystarczą... Mapy Google

Zdjęcia satelitarne wykazują obecność nowych, kolejnych 100 pojazdów militarnych oraz dziesiątki namiotów wojskowych na południu Białorusi, przy granicy z Ukrainą. Poinformowała o tym prywatna amerykańska firma Maxar Technologies. Jednak jak zauważył jeden z dziennikarzy przemieszczanie się rosyjskich wojsk może śledzić każdy użytkownik Map Google'a.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna na Ukrainie Ukraina konflikty międzynarodowe mapy cyfrowe mapy lokalizacja wojsko

Mapa Nowej Fundlandii - przełom w kartografii czy falsyfikat?

W 1957 r., w dość niejasnych okolicznościach, odnaleziona została XV-wieczna mapa przedstawiająca znany ówcześnie świat, także Grenlandię i Winlandię - tj. część Ameryki Pn., która obecnie utożsamiana jest z Nową Fundlandią. Od momentu odkrycia toczyły się spory o autentyczność tego kartograficznego dokumentu. Byłby to bowiem niepodważalny dowód na dotarcie Wikingów do Ameryki na długo przed Kolumbem.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kolumb Katarzyna Kobylecka Wikingowie mapy

Eugeniusz Romer - ojciec kartografii polskiej

Geograf, kartograf i współzałożyciel wydawnictwa Książnica-Atlas. Eugeniusz Romer to kolejny z wybitnych Polaków, przypominanych w ramach projektu Instytutu Pamięci Narodowej "Giganci nauki". - W okresie międzywojennym wychował wielu wiernych i zdolnych geografów - mówi dr Jerzy Ostrowski, były pracownik Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak mapy Instytut Pamięci Narodowej NAUKA historia Polski

Historyczne podróże palcem po mapie

– Mapy pozwalały nam podróżować, kiedy zakup biletu lotniczego nie był w naszym zasięgu. Podróżowaliśmy więc namiętnie. Codziennie wieczorem, z latarką pod kołdrą, śledziłem mapy i to była moja geografia lat dziecinnych – wspomina Mateusz Matyszkowicz. Na powrót do tych beztroskich czasów pozwolił mu "Atlas historii świata" autorstwa Patricka Boucherona i Christiana Grataloupa.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA literatura Mateusz Matyszkowicz Trójka Francja geografia mapy