X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Informacyjna Agencja Radiowa

Seniorzy - potrzebne ubezpieczenie pielęgnacyjne

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 11:02
Seniorzy - potrzebne ubezpieczenie pielęgnacyjne
Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Ubezpieczenie pielęgnacyjne mogłoby zapewnić seniorom spokojną starość. O potrzebie wprowadzenia takiego rozwiązania mówi pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. 

W ocenie wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej mogłoby to pomóc w zapewnieniu godziwej opieki dla osób niesamodzielnych: "mamy coraz więcej seniorów, także stulatków, którzy ze względu na wiek cierpią z powodu niesamodzielności i również dla niech potrzebna jest opieka i wsparcie" powiedział. Jak podkreślał - wcześniej czy później trzeba rozpocząć prace nad wprowadzaniem ubezpieczenia pielęgnacyjnego. "10 lat temu pracę nad nim rozpoczął profesor Religa, niestety nie zdążył dokończyć, natomiast przy starzejącym się społeczeństwie i coraz większej armii osób niesamodzielnych temat ubezpieczenia pielęgnacyjnego powinien być w Polsce dyskutowany" - powiedział pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych.

Wiceminister Michałkiewicz zaznaczył, że potrzeba wprowadzenia takiego ubezpieczenia jest na razie jego pomysłem a nie inicjatywą całego rządu i wymaga szerszej debaty. Na razie kwestiami opieki nad najstarszymi i niesamodzielnymi seniorami będzie zajmować się międzyresortowy zespół do spraw osób niepełnosprawnych.

Pełnomocnik rządu powiedział, że w dziennych domach opieki i ośrodkach zajmujących się seniorami zauważalna jest zmiana rodzaju wsparcia, którego starsi ludzie oczekują najbardziej. Jak podkreśla - wcześniej zgłaszali potrzebę korzystania z usług medycznych, rehabilitacji, masaży. A teraz coraz większe znaczenie dla nich ma pomoc psychologiczna. "Okazuje się że wielu seniorów cierpi na syndrom samotności, nieprzydatności, opuszczenia. jest takie zjawisko jak "sieroctwo seniorów" często mają swoje dzieci, wnuki daleko od Polski, nie mają nikogo z bliskich, kto mógłby upomnieć się o ich sytuację"- powiedział Krzysztof Michałkiewicz.

Pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych zaznaczył, że opieka nad osobami starszymi jest obowiązkiem rodzin, a gdy to nie jest możliwe - spoczywa na samorządach lokalnych, które organizują pomoc w miejscu zamieszkania lub w Domu Pomocy Społecznej. Od samorządu zależy jakość i wymiar zwykłych usług opiekuńczych. Jednakże w przypadku, kiedy potrzebna jest opieka specjalistyczna - finansowana jest z budżetu państwa.

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, ustanowiony w 1990 roku przez ONZ.

IAR

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.