Informacyjna Agencja Radiowa

Rezerwy pracowników w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 09:20
Sytuacja na rynku zatrudnienia coraz bardziej sprzyja pracownikom. Wielu pracodawców ma problem ze znalezieniem odpowiednich ludzi. Jednak, jak podkreśla ekspert rynku pracy Łukasz Komuda, Polska ma ogromne rezerwy pracowników. Dodaje, że mamy około 1 miliona 300 tysięcy zarejestrowanych bezrobotnych. Do tego milion osób niepełnosprawnych, pół miliona studentów, którzy też mogliby na rynku pracy się odnaleźć, czy dwa miliony osób, ktore zatrudniły się za granicą - wylicza rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej.
Rezerwy pracowników w Polsce są nadal spore
Rezerwy pracowników w Polsce są nadal sporeFoto: Informacyjna Agencja Radiowa

Według Łukasza Komudy trudności ze znalezieniem pracowników wynikają przede wszystkim z zasobności lokalnego rynku pracy. Jeśli nawet gdzieś brakuje ludzi to jest problem z naszą mobilnością. Ekspert zwraca uwagę, że Polacy nie mają szansy korzystać na przykład z publicznego mieszkalnictwa. Przeniesienie się oznacza zakup albo wynajem mieszkania. Koszty wynajmu są dość wysokie, więc zmiana miejsca zamieszkania z całą rodziną jest decyzją trudną, nie mówiąc już o rodzinnych czy lokalnych więzach - dodaje Łukasz Komuda. 

Problemem jest również brak taniego transportu, który pozwalałby codziennie w ruchu wahadłowym docierać do miejsca zatrudnienia. Japończycy na przykład potrafią dojeżdżać codziennie po 250 kilometrów, gdyż mają szybkie pociągi, na które mogą sobie pozwolić. W Polsce jest to nie do wyobrażenia. W związku z tym te rynki są u nas mocno zregionalizowane.

Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej zaznaczył też, że drobni przedsiębiorcy nie zawsze mogą sobie pozwolić na oczekiwany duży wzrost wynagrodzeń. Mała firma często nie jest w stanie wytworzyć takiej wartości dodanej, by mogła wynagrodzenia podwoić. Łukasz Komuda zwrócił uwagę, że część pracodawców jeśli nawet ma nadwyżkę, to niechętnie dzieli się nią z pracownikami.


IAR

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.