Informacyjna Agencja Radiowa

Rozpoczęcie rozmów premierów V4 i Beneluksu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 12:06
Przyszłość Unii Europejskiej i Unia po Brexicie - to główne tematy rozmów premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu w Warszawie. Spotkanie szefów rządów Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Luksemburga, Belgii i Holandii odbywa się z inicjatywy Beaty Szydło. Rozmowy będą się toczyć w Kancelarii Premiera.
Rozpoczęcie rozmów premierów V4 i Beneluksu
Rozpoczęcie rozmów premierów V4 i BeneluksuFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Po 11:00 premier Beata Szydło spotkała się z szefem holenderskiego rządu Markiem Rutte. Przed 12:00 rozpoczęła się ceremonia powitania pozostałych gości premierów: Czech, Słowacji, Węgier, Belgii i Luksemburga. Rozmowy poświęcone są przede wszystkim przyszłości Unii Europejskiej i problemom, z którymi zmaga się Unia, w tym kryzysowi migracyjnemu. 

Premier Beata Szydło powiedziała belgijskiej gazecie "Le Soir", że to będzie szczera rozmowa. "Często wpadamy w rytuał brukselskich rozmów, gdzie góruje poprawność polityczna, technokratyczny język i urzędnicze harmonogramy" - mówiła szefowa polskiego rządu. Podkreśliła, że trudne tematy podczas tego spotkania nie zostaną przemilczane. Premier dodała, że te dwie grupy krajów są bardzo wyraziste. Przyznała, że często różnią się w opiniach. Łączy je jednak przywiązanie do zasad jednolitego, unijnego rynku.

Na rozmowy zarezerwowano ponad dwie godziny, później odbędzie się wspólna konferencja prasowa. Około 16:00 premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej udadzą się na Zamek Królewski, gdzie odbędzie się ceremonia przekazania przewodnictwa w Grupie. Do końca czerwca prezydencję sprawuje Polska, po nas pracami tej grupy pokierują Węgry.


IAR

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.