Informacyjna Agencja Radiowa

Ogólnoeuropejska kampania antypedofilska "Powiedz nie"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 15:11
W Unii Europejskiej rozpoczęła się dziś kampania "Powiedz nie", ostrzegająca przed internetowym szantażem i wymuszeniami seksualnymi popełnianymi wobec dzieci i młodzieży.
Ogólnoeuropejska kampania antypedofilska Powiedz nie.
Ogólnoeuropejska kampania antypedofilska "Powiedz nie".Foto: IAR/ Łukasz Kowalski

Obecnie większość antypedofilskich spraw prowadzonych przez policję to efekt własnych śledztw, a nie zgłoszeń od ofiar pedofilów. Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka mówi, że w Polsce nadal nieliczne przypadki molestowania seksualnego są kierowane do policji. Funkcjonariusze po ustaleniu siatki pedofilów trafiają też do ich ofiar i dopiero wtedy rodziny młodych ludzi dowiadują się o krzywdzie ich najbliższych. 

Mariusz Ciarka podkreśla, że przestępstwa wkraczające w sferę intymną wciąż są ukrywane przez ofiary, nawet przed rodzicami. Zdarza się, że nawet jeśli rodzice wiedzą o takim przypadku, to nie zgłaszają go na policję, bo nie chcą rozgłosu w małej społeczności, w której żyją.

W ramach kampanii "Powiedz nie" można w internecie obejrzeć 10-minutowy film opisujący kilka przypadków molestowania seksualnego w internecie i porady, jak zachować się w takich sytuacjach.

Przestępstwa tego typu można zgłaszać na policję pod numer 997 lub 112, do Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) tel. 116 111 lub 800 100 100 lub na stronie internetowej Dyżurnet.pl prowadzonej przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK).

IAR

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.