Informacyjna Agencja Radiowa

Konsultacje Platformy Obywatelskiej ws. projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 12:14
W południe w Sejmie odbędą się konsultacje w sprawie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, zorganizowane przez Platformę Obywatelską. W spotkaniu mają wziąć udział przedstawiciele wszystkich klubów opozycyjnych oraz środowisk prawniczych. 
Budynek Sejmu
Budynek SejmuFoto: Informacyjna Agencja Radiowa

Jak powiedział wiceszef PO, poseł Borys Budka, będzie to merytoryczna dyskusja na temat systemu sądownictwa. Wyjaśnił, że chodzi o to, by osoby, które - jak się wyraził - cieszą się niewątpliwym autorytetem, pokazały Polakom, dlaczego ustawa o Sądzie Najwyższym oraz zmiany w wymiarze sprawiedliwości są tak bardzo niebezpieczne z punktu widzenia obywatela.

Zaproszenie na spotkanie przyjęli: były pierwszy prezes Sądu Najwyższego profesor Adam Strzembosz, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, obecna pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski, szef Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, przedstawiciele dwóch samorządów zawodowych: szef Naczelnej Rady Adwokackiej mecenas Jacek Trela i szef Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz.

Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska była pytana, czy wszyscy zaproszeni przez PO goście zostaną wpuszczeni na teren Sejmu w związku z tym, że do końca tygodnia wstrzymano wydawanie jednorazowych przepustek dla gości posłów. Posłanka powiedziała, że stałych przepustek nie mają jedynie profesorowie: Strzembosz i Rzepliński, jednak marszałek Sejmu wydał zgodę na ich udział w spotkaniu w gmachu parlamentu.

Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości trafił do Sejmu w środę wieczorem. Głównym jego założeniem jest przeniesienie obecnych sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez ministra sprawiedliwości. Oprócz tego, ustawa zakłada też utworzenie w ramach Sądu Najwyższego Izby Dyscyplinarnej.

IAR

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.