Informacyjna Agencja Radiowa

Komisja Europejska gotowa do negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 13:16
Komisja Europejska mówi, że jest gotowa do negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu. Dziś władze w Londynie poinformowały, że oficjalny wniosek o woli wyjścia z Unii zostanie wysłany do Brukseli 29 marca.
Audio

Rzecznik Komisji Margaritis Schinas powiedział, że Komisja została poinformowana wcześniej o planach brytyjskiego rządu. "Czekamy na oficjalny wniosek, ale wszystko jest przygotowane do rozmów" - dodał rzecznik. 

Zanim jednak negocjacje Brukseli z Londynem się rozpoczną, powinny być spełnione odpowiednie procedury. Po otrzymaniu wniosku muszą spotkać się przywódcy 27 krajów, by uzgodnić wytyczne dla Komisji Europejskiej do negocjacji z Wielką Brytanią - czyli jak daleko eksperci Komisji będą mogli pójść w rozmowach z Londynem.

Padały już różne daty tej narady na najwyższym szczeblu, ostatnio coraz częściej mówi się, że mogłoby do niej dojść 6 lub 7 kwietnia. I po tym spotkaniu będą mogły rozpocząć się oficjalne negocjacji rozwodowe z Wielką Brytanią. Komisja zapowiada, że stanie się to w trybie natychmiastowym.

IAR

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.