Pieśń Naszych Korzeni. Laboratorium tradycji i rytuałów

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2014 14:59
– Msza jest podstawową formą nie tylko liturgiczną, lecz także muzyczną. Mało jest takich tekstów, które są tak trwałe i które funkcjonują odkąd sięga nasza kulturowa pamięć – mówił w Dwójce Maciej Kaziński, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Dawnej Pieśń Naszych Korzeni.
Audio
  • Podsumowanie Festiwalu Muzyki Dawnej Pieśń Naszych Korzeni (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Cerkiew w Jarosławiu
Cerkiew w JarosławiuFoto: Wojciech Pysz/Wikimedia/CC

W Jarosławiu dobiega końca tydzień koncertów, warsztatów, seminariów i zabaw w klubie festiwalowym. W tym roku Pieśń Naszych Korzeni skupiała się na formie mszy, która prezentowana była w oryginalnych, poszukujących interpretacjach. Wśród gwiazd imprezy znalazł się zespół Graindelavoix, którego koncert transmitowaliśmy na antenie Dwójki, a także Marcel Pérès, którego występ z polskimi kantorami zaplanowano na wieczór 23 sierpnia.

– Tytuł festiwalu mówi o korzeniach, czyli o przeszłości, o muzyce dawnej – powiedział Maciej Kaziński. – Mówi też o pieśni, która zawsze, we wszystkich kulturach towarzyszyła najważniejszym wydarzeniom w życiu człowieka, także rytuałom. Pieśń była próbą ujęcia przełomowych egzystencjalnych wydarzeń w formy święte. Dlatego właśnie tematem przewodnim stała się msza – dodał.

W "Przestrzeniach kultury" słuchaliśmy także wypowiedzi uczestników festiwalu oraz artystów.

Audycję prowadziła Justyna Piernik.

mc/pj

Czytaj także

Lato z dawnymi mistrzami

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 19:30
W audycji "Wybieram Dwójkę" Magdalena Łoś przedstawiła przewodnik po letnich festiwalach muzyki dawnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Frans Brüggen odmienił życie muzyczne w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 11:00
Muzyka wybitnego flecisty i dyrygenta dotarła nad Wisłę o wiele wcześniej niż on sam i doprowadziła do małej rewolucji. Zmarłego w poniedziałek Fransa Brüggena wspominali w Dwójce jego polscy współpracownicy i przyjaciele.
rozwiń zwiń