Polskie Radio
Section05
Justyna Piernik

Unikatowe polskie zdjęcia z powstania w getcie warszawskim w Muzeum POLIN

- W jednym z kartonów znalazłem pudełeczko z negatywami, tam natrafiłem na zdjęcie, które było pokazywane w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Okazało się, że odnalazłem wszystkie negatywy, niektóre w ogóle nie były nigdy prezentowane. To 33 zdjęcia zrobione przez mojego ojca w getcie - mówił w Dwójce Maciej Grzywaczewski.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Dwójka getto warszawskie Justyna Piernik Muzeum Historii Żydów Polskich

Mapa apokalipsy. Opowieść o wojnie z perspektywy jej świadka

- Gdy wybuchła wojna, byłem w Buczy razem z żoną i młodszą córeczką. Obudziłem się i zacząłem się zastanawiać, co mam zrobić. Z jednej strony mam umowę z BBC, że robimy film. Z drugiej strony mam rodzinę, którą muszę namówić, żeby natychmiast wyjechali na zachód Ukrainy. Wreszcie stwierdziłem, że skoro to dopiero początek wojny, musi minąć trochę czasu, zanim Rosjanie dotrą do Kijowa. Tam się właśnie wybrałem - mówił w Dwójce Taras Shumeyko, ukraiński dziennikarz i dokumentalista.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Dwójka Ukraina dziennikarstwo rocznica Justyna Piernik Dwójka

„Krajeczka/Краєчка”. Na przekór podłej wojnie

Data premiery płyty „Krajeczka/Краєчка” jest nieprzypadkowa. To znak, że duch ukraińskiego narodu nie ginie, muzyczna manifestacja siły i woli życia wbrew wszelkim nieszczęściom i rozpaczy, jakich zaznała Ukraina w ostatnim roku. Wierzymy, że album ten będzie także pomocny w integracji dzieci ukraińskich i polskich przy wspólnej muzyce i zabawie, które każdemu młodemu człowiekowi są niezbędne.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Justyna Piernik Ukraina wojna na Ukrainie

Reportaż "Jestem matką" - wojna na Ukrainie oczami kobiety [POSŁUCHAJ]

- To było zupełnie zwyczajne życie. Wtedy wydawało się, że brakuje nam tego i tamtego, że mało zarabiamy. Pracowałam w dużym sklepie, dzieci chodziły do szkoły. Z dzisiejszej perspektywy widzę, że to było bardzo dobre życie. Przede wszystkim byliśmy wolni i mogliśmy żyć po swojemu - mówi Hanna Kuczerenko, samotna matka z Nowej Kachowki, bohaterka reportażu Justyny Piernik. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina wojna na Ukrainie Chersoń reportaż Dwójka Justyna Piernik