X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie tylko święconka. Ślady pogańskiej prehistorii

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 15:50
Możemy jedynie domyślać się, jak wyglądał system wierzeń na polskich ziemiach w epoce przedchrześcijańskiej. Mamy jednak kilka całkiem wyraźnych tropów.
Audio
  • Nie tylko święconka. Ślady pogańskiej prehistorii na polskich ziemiach (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Cztery twarze pogańksiego boga Światowida na przedstawiającym go posągu ze Zbrucza
Cztery twarze pogańksiego boga Światowida na przedstawiającym go posągu ze ZbruczaFoto: Joachim Lelewel/wikimedia/domena publiczna

– Zachowane relacje o religii pogańskiej są bardzo mało obiektywne – zauważył archeolog dr Wojciech Wróblewski. – Znamy imiona bóstw, wiemy mniej więcej, czemu patronowały, ale w tekstach brak informacji o hierarchii tych bogów. Po drugie: bóstwa te występowały w różnych rejonach słowiańszczyzny. Po trzecie: relacje były spisywane w różnym czasie – tłumaczył.

Co jednak najważniejsze, relacje te spisywane były zawsze przez ludzi związanych z religią chrześcijańską, bez wątpienia nieprzychylnych bogom pogańskim. Chrześcijaństwo jednak nigdy nie mogło wyplenić wszystkich wcześniejszych tradycji. Co więcej, chętnie włączało je we własne obyczaje.

W Dwójce rozmawialiśmy m.in. o tych właśnie śladach pogaństwa w kulturze chrześcijańskiej: od święconki i daty Bożego Narodzenia, przez postać św. Mikołaja i przesądy związane z czarnym kotem, aż do polskiej ludowej gościnności.

***

Tytuł audycji: Mikrokosmosy

Przygotowali: Justyna Piernik i Kamil Radomski

Goście: dr Wojciech Wróblewski (archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego), dr Michał Bogacki (dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie), Tomasz Sawicki (wicedyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego), Maciej Kuźniewski i Mirosław Dudko (Grupa Widowisk Historycznych Comes)

Data emisji: 21.02.2015

Godzina emisji: 12.00

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słowianie mieli swojego brahmana

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 23:00
- Poza politeistycznym panteonem wyspecjalizowanych bóstw, Słowianie wierzyli najprawdopodobniej w nadrzędną siłę sprawczą, wypełniającą cały świat i łączącą przeciwieństwa, niczym indyjski brahman - mówił Jakub Zielina, autor książki "Wierzenia Prasłowian".
rozwiń zwiń