Rosja w teatrze. "Ludźmi trzeba wstrząsnąć"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 10:25
- Teatr powinien poruszać, wstrząsać, bulwersować. Wiem, że jest wielu przeciwników takiego myślenia o teatrze. Wydaje mi się jednak, że widz poszukuje wstrząsów - mówi Lew Dodin, rosyjski reżyser, o którym mówi się "żywy klasyk".
Audio
  • Lew Dodin i inni rosyjscy reżyserzy w Dwójce (Przestrzenie Kultury/Dwójka)
Sztuka Życie i los reżysera Lwa Dodina
Sztuka "Życie i los" reżysera Lwa DodinaFoto: fot. Viktor Vasiliev/mat.prasowe

W "Przestrzeniach kultury" spotkaliśmy się z dramaturgami i reżyserami, którzy odwiedzili Polskę w ramach Festiwalu Da! Da! Da!. Wysłuchaliśmy rozmów z nimi i nagrań z prób spektakli.
Festiwal "Współczesny teatr, dramat i performans z Rosji” był pierwszą od lat tak obszerną prezentacją teatru rosyjskiego w Polsce. Jej celem było zaprezentowanie nowych zjawisk i trendów w rosyjskiej inscenizacji, dramaturgii i sztuce aktorskiej oraz przybliżenie polskiemu odbiorcy postaci ważnych współczesnych twórców rosyjskiej sceny.
O najciekawszych wydarzeniach festiwalu w audycji Justyny Piernik opowiadały również tłumaczka literatury rosyjskiej, kuratorka Festiwalu Da! Da! Da! Agnieszka Lubomira Piotrowska i teatrolog Maryla Zielińska.


Zobacz więcej na temat: TEATR

Czytaj także

"Mały, ale świntuch”. Czasy Teatru Małego

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 18:00
– W latach 1918-1939 pod szyldem Teatru Polskiego w Warszawie działało kilka innych scen, w tym Teatr Mały, którego premiery nieraz prawie doprowadzały do skandali – opowiadała w Dwójce prof. Barbara Osterloff.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kapłański, czy błazeński – teatr był wtedy numerem jeden

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 09:59
W 2. połowie XIX wieku teatr stanowił najważniejszą z kulturalnych rozrywek. I był bardzo popularny.
rozwiń zwiń