X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jarosław Iwaszkiewicz umarł z tęsknoty za Hanią

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 17:00
"Mam wrażenie, że to jedyny rozsądny krok, jaki w życiu zrobiłem, to ożenienie się z Hanią. Cierpiałem - i jak strasznie - ale tym bardziej byłem do niej przywiązany" – tak o żonie Annie napisał kiedyś Jarosław Iwaszkiewicz w swoim dzienniku.
Audio
  • Piotr Mitzner o małżeństwie Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów i innych słynnych żonach pisarzy polskich (Ćwiczenia z myślenia/Dwójka)
Jarosław i Anna Iwaszkiewiczowie w 75. rocznicę urodzin pisarza (1969 r.)
Jarosław i Anna Iwaszkiewiczowie w 75. rocznicę urodzin pisarza (1969 r.)Foto: PAP/CAF-Rago

Gościem "Ćwiczeń z myślenia" był Piotr Mitzner, poeta, eseista, teatrolog, krytyk literacki, autor książki "Hania i Jarosław Iwaszkiewiczowie. Esej o małżeństwie". – Ta podwójna biografia była czymś w rodzaju przypisu do moich osobistych wspomnień i kontaktów z Iwaszkiewiczami – powiedział pisarz. – Nie podjąłbym się napisania takiej książki o małżeństwie innego pisarza. Zazwyczaj niewiele o tym wiadomo. W przypadku Iwaszkiewiczów natomiast materiał był niesłychanie bogaty – dodał.

Obecny na ślubie Anny i Jarosława Jan Lechoń prorokował, że to małżeństwo tylko na sześć tygodni. Stało się jednak inaczej. Para przeżyła ze sobą pięćdziesiąt siedem lat. – Jarosław Iwaszkiewicz zmarł dwa miesiące po swojej żonie, choć w zasadzie czuł się dobrze, nie był bardzo schorowany – zauważył Piotr Mitzner. – To chyba najlepiej pokazuje, jak mocny i głęboki był to związek – mówił. Po śmierci żony Iwaszkiewicz pisał do Romana Jasińskiego, który ich ze sobą poznał, że Anna była jego skarbem jedynym, miłością, męką, strachem, w gruncie rzeczy wszystkim, wokół czego splotło się jego życie i twórczość.

Jarosław Iwaszkiewicz oświadczył się Annie z Lilpopów w warszawskim parku Agrykola w Niedzielę Wielkanocną 1922 r. Do końca życia przechowywał pamiątkę tej chwili. Córka pisarza, Maria Iwaszkiewicz, w szafie ostatniego pokoju swojego ojca znalazła pudełko w kształcie serca, a w nim dwie niebieskie ozdobne tasiemki oraz kawałek sweterka poziomkowego koloru. Później na jednym ze zdjęć odkryła, że ten właśnie sweterek miała na sobie jej matka, gdy Jarosław Iwaszkiewicz wyznawał jej miłość.

O innych słynnych parach w historii polskiej literatury - w nagraniu audycji przygotowanej przez Dorotę Gacek i Witolda Malesę.

mc/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rodzeństwo Brontë - poważne dzieci z Wichrowych Wzgórz

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 14:00
- Rzadko się zdarza, że małe dzieci mają ukształtowane poglądy polityczne, których nie zmieniają przez kolejne lata. A to właśnie przypadek Charlotte Brontë - mówił w Dwójce Eryk Ostrowski, autor książki o angielskiej pisarce i jej utalentowanej rodzinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mapa poezji Jarosława Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 19:00
W audycji z udziałem Bronisława Maja rozmawialiśmy o wierszach Jarosława Iwaszkiewicza, a także zadaliśmy zagadki z tym tematem związane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy ojciec pracuje, w domu ma być cisza. Historia rodziny Tomasza Manna

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 09:00
– Sześcioro swoich dzieci państwo Mann wychowywali w duchu liberalnym. Był tylko jeden wyjątek. Gdy pisarz pracował, wszyscy domownicy byli zobowiązani do zachowania ciszy – mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz, znawczyni losów utalentowanej familii.
rozwiń zwiń