To on wypromował Stańkę, Urbaniaka…

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 22:00
80. lat temu urodził się Andrzej Trzaskowski, gigant krajowego jazzu, człowiek który pomógł rozkwitnąć wielu talentom. Z tej okazji w "Ćwiczeniach z myślenia" zapraszamy na zagadki związane z osobą jubilata.
Okładka płyty Scant
Okładka płyty ScantFoto: mat. prasowe

Pianista, kompozytor i publicysta muzyczny, Andrzej Trzaskowski od najwcześniejszych lat interesował się jazzem, a w czasie studiów był jednym z założycieli zespołu legendy - Melomani. Swój pierwszy, poważny zespół, Jazz Believers, zaprezentował na historycznym, bo pierwszym w Warszawie, Jazz Jamboree '58.
Wielki sukces pomógł mu stać się liderem lub współtwórcą wielu ważnych jazzowych zespołów, z którymi pojawiał się podczas festiwalu Jazz Jamboree. Do swoich projektów zapraszał najwybitniejszych polskich jazzmanów: Zbigniewa Namysłowskiego, Romana Dyląga, Janusza Muniaka, Włodzimierza Nahornego, Jacka Ostaszewskiegom, Tomasza Stańkę, Michała Urbaniaka.
Wraz z zespołem The Wreckers, jako pierwszy polski muzyk prezentował polski jazz w Stanach. Zapisał się na kartach historii graniem w 1962 r. na festiwalach w Newport i Waszyngtonie, klubach jazzowych Nowego Jorku, San Francisco i Bostonu.

Dla Trzaskowskiego był to najlepszy okres w karierze. To właśnie wtedy koncertował i nagrywał z takimi legendarnymi muzykami: Stanem Getzem, Luckym Philem Woodsem czy Artem Farmerem.

Trzaskowski postrzegany był przede wszystkim jako czynny muzyk jazzowy, obok pracy kompozytorskiej był także wybitnym publicystą. Zmarł w 17 września 1998 roku.

Na audycję zaprasza Tomasz Szachowski.

24 marca (niedziela) godz. 13:00

Zobacz więcej na temat: Jazz Tomasz Stańko

Czytaj także

Mikromusic "Piękny koniec"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 04:00
Codziennie przed południem będziemy prezentować utwory z piątego studyjnego krążka zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nahorny nie odpoczywa

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 09:14
Polski muzyk jazzowy, pianista i kompozytor o swoich najbliższych planach zawodowych opowie w "Muzycznej Jedynce”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Don Ellis / Wojciech Karolak Trio

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 16:37
Dwójka poleca drugą płytę z radiowej serii Polish Radio Jazz Archives, która zawiera nagrania dokonane w sali Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas 5 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree 1962.
rozwiń zwiń