Kariera tancerza trwa krótko. Co potem?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 17:00
– Warsztaty "Kreacje" pozwalają tancerzowi sprawdzić się nie tylko w roli choreografa, lecz także menadżera projektu, marketingowca czy koordynatora technicznego. To jest totalna praca nad swoją przyszłością – mówił w Dwójce Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, przed premierą spektaklu "Kreacje 6".
Audio
  • Reportaż Barbary Schabowskiej z przygotowań do premiery "Kreacji 6" (Notatnik Dwójki)
Fragment plakatu promującego Kreacje 6
Fragment plakatu promującego "Kreacje 6"Foto: mat. prasowe/Jarek Mazurek/Raphaël Rautureau/Ewa Krasucka

Plakat
Plakat "Kreacji 6"; foto: mat. prasowe/Jarek Mazurek/
Raphael Rautureau/Ewa Krasucka

– "Kreacje" co roku przynoszą jakieś niespodzianki, jakieś odkrycia – opowiadał Krzysztof Pastor w "Notatniku Dwójki". – To przede wszystkim platforma umożliwiająca tancerzom z naszego zespołu debiut w roli choreografów. Niektóre z tych prac nie są zresztą debiutanckie, tylko trzecie lub czwarte. "Kreacje" to bowiem możliwość popracowania nad swoim warsztatem, spróbowania nowych rzeczy, podejścia do swoich prac nieco bardziej eksperymentalnie. Taka jest formuła tych warsztatów – dodał.

Istotne jest to, że także wszystkie działania wokół przedstawienia wykonywane są przez tancerzy. Są oni więc menadżerami projektu, pracownikami działu literackiego, działu promocji i kontaktów z mediami, koordynatorami technicznymi, kostiumografami. – Wszystkie te rzeczy ich interesują, bo myślą oni o tym, co mogliby robić w przyszłości po zakończeniu kariery tancerza – powiedział dyrektor Polskiego Baletu Narodowego. – To bardzo ważne, zwłaszcza w polskiej sytuacji, gdy nie ma systemu wspierającego transformację zawodową. Już na wczesnym etapie kariery należy szukać jakiejś następnej drogi, która może nie tylko być sposobem utrzymania się, lecz także dać wiele satysfakcji – mówił.

W tym roku swoje nowe miniatury choreograficzne pokaże aż dziesięcioro artystów Polskiego Baletu Narodowego: Eduard Bablidze, Viktor Banka, Robert Bondara, Michał Chróścielewski, Joanna Drabik, Tomasz Fabiański, Anna Hop, Paulina Jurkowska, Lachlan Phillips i Kurusz Wojeński.

Wypowiedzi młodych twórców wysłuchacie w nagraniu reportażu, który w cyklu "Przed premierą" przygotowała Barbara Schabowska.

mc/bch

Zobacz więcej na temat: balet TEATR
Czytaj także

"Romeo i Julia” według Pastora: dramat pozbawiony ckliwości

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 18:00
- Wydaje mi się, że cały ciężar tego spektaklu przesunął się na temat społeczny, nawet polityczny i gdzieś zaginęła ta obezwładniająca siła miłości – oceniała balet "Romeo i Julia" w choreografii Krzysztofa Pastora, którego premiera odbyła się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Katarzyna Gardzina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Taniec ludzkich obsesji. Nowy spektakl Baletu Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 19:55
– To trzy różne balety, które spaja temat obsesyjnych emocji związanych z relacjami i z przestrzenią między ludźmi – mówił w Dwójce Krzysztof Pastor podczas prób do spektaklu "Obsesje", którego premiera odbędzie się w sobotę 29 marca.
rozwiń zwiń