Polskie Radio
Section05
balet

"Łabędzie". Tobiasz Sebastian Berg: ta nominacja to historyczny moment

- Po raz pierwszy do nagrody Fedora w kategorii "Edukacja" są nominowani artysta i grupa twórcza z Polski. Jest to jedna z największych nagród, które świadczą o innowacyjności i zmianie we współczesnej operze i balecie. Jest to więc bardzo ważne wyróżnienie - mówił w "Poranku Dwójki" Tobiasz Sebastian Berg, choreograf i reżyser, współtwórca projektu "Łabędzie".
Zobacz więcej na temat:  taniec Paweł Siwek Dwójka balet opera KULTURA

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś mija 35 lat od jej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Pola Negri aktorzy aktorstwo gwiazdy Hollywood Los Angeles Warszawa Berlin Sosnowiec Lipno Kalifornia Charlie Chaplin valentino emigracja balet historia Polski HISTORIA film polski FILM kino kino nieme

Bogusław Kaczyński. Oczarować potęgą sztuki

Bogusław Kaczyński - publicysta, krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej - 2 maja obchodziłby swoje 80. urodziny. Jaki wywarł wpływ na umuzykalnienie Polaków? Czy spełnił swoje artystyczne zamierzenia? Czym zaskarbiał sobie muzyków oraz publiczność? Co z jego spuścizny przetrwało próbę czasu? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy z Anną Lisiecką, autorką biografii Bogusława Kaczyńskiego pt. "Będę sławny, będę bogaty".
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Trójka MUZYKA muzyka hp Tomasz Zapert Bogusław Kaczyński muzyka klasyczna balet opera Anna Lisiecka

Przed polską premierą baletu "Dracula"

- Ten balet był już wystawiany w trzech innych zespołach, oprócz naszego, i bardzo szybko zaczął żyć własnym życiem. Wszędzie i w samych superlatywach widzowie mówią o muzyce. To bardzo miłe, bo Kilar to polski kompozytor - mówił w Dwójce o balecie "Dracula" Krzysztof Pastor, choreograf przedstawienia. Polska premiera odbędzie się dziś (28 kwietnia) o godz. 19.00 na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  balet opera Dwójka Monika Zając Teatr Wielki - Opera Narodowa