Pamięci doktor Elżbiety Dziębowskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 13:00
W "Notatniku Dwójki" wspominaliśmy zmarłą 4 kwietnia wieloletnią redaktorkę Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Audio
  • Wspomnienie o doktor Elżbiecie Dziębowskiej (Notatnik Dwójki)
W latach 70. dr Elżbieta Dziębowska rozpoczęła pracę nad Encyklopedią muzyczną PWM (część biograficzna). Będąc nieprzerwanie przez blisko 40 lat redaktorem naczelnym tej wyjątkowej pozycji, doprowadziła edycję w 12 tomach do końca w 2012 r
W latach 70. dr Elżbieta Dziębowska rozpoczęła pracę nad "Encyklopedią muzyczną PWM (część biograficzna)". Będąc nieprzerwanie przez blisko 40 lat redaktorem naczelnym tej wyjątkowej pozycji, doprowadziła edycję w 12 tomach do końca w 2012 rFoto: Glowimages/EastNews

W czasie II wojny światowej harcerka i łączniczka w batalionie "Parasol" oraz uczestniczka powstania warszawskiego, ps. "Dewajtis". Po wojnie ukończyła muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1954-70 związana była z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, potem od 1970 z Katedrą Historii i Teorii Muzyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Odznaczona Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. W 2010 r. odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu jej wybitnych zasług dla polskiego środowiska muzycznego.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Beata Stylińska-Rogala

Goście: prof. Zofia Helman (muzykolog), Hanna Murłowska-Zając (muzykolg), Maciej Negrey (muzykolog), Leszek Polony (muzykolog) i Andrzej Kosowski (muzykolog).

Data emisji: 18.04.2016

Godzina emisji: 13.00

bch/mm

Czytaj także

Polskie Wydawnictwo Muzyczne instytucją kultury

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 12:33
Wczoraj po południu Sąd Administracyjny w Krakowie wykreślił wydawnictwo z rejestru spółek akcyjnych – dowiedziała się radiowa Dwójka.
rozwiń zwiń