Szansa dla młodych poetów, na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 15:30
Czym jest debiut dla poety? Jakie znaczenie na wejście w środowisko literackie dla dalszej pracy artystycznej? Gdzie można debiutować? Dlaczego wydawnictwa niechętnie zajmują się poezją?
Audio
Szansa dla młodych poetów, na wyciągnięcie ręki
Foto: Jack Batchelor/Flickr, lic. CC

W "Notatniku Dwójki" rozmawialiśmy z poetami: Karolem Bajorowiczem, Arturem Fryzem, Arturem Nowaczewskim i Izabelą Kawczyńską.

Karol Bajorowicz, tegoroczny laureat konkursu "Złoty środek poezji", wspomina, że złożył pierwszy tomik poezji koło 2003 r. - Reakcja była pozytywna, ale wyczuwałem, że nazwisko jest nieznane, więc wydawcy woleli poczekać. Dopiero gdy tomik powstał profesjonalnie, zabrałem się systemowo do możliwości opublikowania go. W dwóch miastach, z którymi jestem związany, poprosiłem o dofinansowanie. Pomoc dostałem z Bielska Białej – wspomina poeta.

Inne wspomnienia ma Izabela Kawczyńska, u której wszystko poszło "prosto i szybko”. - Byłam zaskoczona, że nie jest tak trudno. Potrzebny jest entuzjazm i wewnętrzne przekonanie, że jesteśmy gotowi. Ja debiutowałam prozą, wysłałam książkę do jednego wydawnictwo i się udało – wspominała autorka w radiowej Dwójce.

Początkujący poeci mogą też szukać swojej szansy w Internecie. Tak zaczynał Artur Nowaczewski. - Trafiłem też w krąg pisma "Topos”, pisałem recenzje i publikowałem swoje utwory. Mój debiut miał etapy, bo najpierw był prasowy, później książkowy – mówił Nowaczewski. Poeta podpowiada, że młodzi autorzy powinni szukać swojej szansy w serwisach internetowych, konkursach i pismach literackich.

Opinię tę potwierdza Artur Fryz, organizator konkursu na debiut książkowy i festiwalu "Złoty Środek Poezji". - Nie jest tak trudno debiutować. Przyglądam się debiutantom i to jest wielka radość, gdy okazuje się, że debiut to nie koniec. A kolejne książki są też dobre. Jest sporo konkursów na debiut, dlatego niektórzy nawet ukrywają, że mają już coś w dorobku. Kilka razy miałem do czynienia z takimi przypadkami. Tymczasem trudniejsze od wydania jest promowanie książki – podkreślił Fryz.

Dlaczego dopiero dalsze życie po debiucie jest prawdziwym testem i jakie uczucia towarzyszą debiutowi? Słuchaj w audycji w radiowej Dwójce.

Na rozmowę z poetami o trudach debiutu zaprasza Monika Pilch.

ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

High Life Jakobe Mansztajna

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 10:00
Rozmowa z młodym poetą i blogerem, nagrodzonym za debiut roku Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius 2010.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Janko: są ludzie, którzy wolą ciągle być w drodze

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 11:00
– Jestem typowym przykładem człowieka bez korzeni. Mogłabym powiedzieć, że przeprowadzki to moja specjalność – wyznaje popularna pisarka, poetka i krytyk literacki.
rozwiń zwiń