Anna Janko: są ludzie, którzy wolą ciągle być w drodze

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 11:00
– Jestem typowym przykładem człowieka bez korzeni. Mogłabym powiedzieć, że przeprowadzki to moja specjalność – wyznaje popularna pisarka, poetka i krytyk literacki.
Audio
Anna Janko
Anna JankoFoto: facebook.com

Zaszczepili w niej to rodzice, którzy ciągle się przeprowadzali. – Nie była to moja dorosła decyzja. Nie potrafiłam tego zwyczaju wykorzenić z siebie – zwierza się Anna Janko na antenie Dwójki. Pierwszy raz w świat wybrała się, gdy miała cztery lata. – Od małego miałam tendencje ucieczkowe – żartuje. Przyznaje, że w jej topografii biograficznej ma duży bałagan. Nigdy nie potrafiła usiedzieć w miejscu. Kiedy próbowała nakreślić miejsca, w których mieszkała, linie ułożyły się w kształt wiatraka, co najlepiej odzwierciedla jej styl życia.

Życiowa maksyma Anny Janko brzmi: "nietrwanie, lecz poznanie to nasze zadanie". - Była przygotowana dla mojej powieściowej bohaterki Hanki, ale w natłoku prac redakcyjnych wypadła mi, gdzieś się zgubiła i została tylko moja – opowiada Anna Janko. Pisarka wyznaje, że tak jak Hanka zastanawia się jak żyć, co jest ważniejsze: życie dla samego życia czy może jednak samo poznanie i dążenie do wiedzy o świecie? - Wydaje się, że szczęście to to, do czego dążymy. Szczęście, czyli trwanie w szczęściu. Jednak są ludzie, którzy wolą poznawać, być w drodze i bez względu na ryzyko w tę drogę się wybierają – stwierdza gość audycji "Rozmowy po zmroku".

/

Anna Janko, jako poetka debiutowała w 1977 tomem "List do królika doświadczalnego". W 2001 była nominowana do nagrody literackiej Nike za tom "Świetlisty cudzoziemiec". Właśnie ukazała się jej nowa powieść, "Pasja według św. Hanki".  Jej bohaterka to starsza, zbliżająca się do czterdziestki, postać z wcześniejszej powieści Janko "Dziewczyny z zapałkami" (2007). Autorka sama o swoim pisarstwie mówi: "autofikcja". – Używam tego słowa klucza w jakiejś pewnego rodzaju samoobronie. Ponieważ to, co ciekawi współczesnego czytelnika, prócz samej treści, książki jest sam autor i odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu książka jest autobiograficzna – tłumaczy, dlaczego chętnie posługuje się francuskim określeniem "autofikacja".

Rozmawiała Anna Lisiecka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Anną Janko.

Zobacz więcej na temat: mieszkanie nike rodzice
Czytaj także

Rok o sprawach intymnych

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 14:21
Wygląda na to, że najważniejsze dokonania literackie mijającego roku są związane z tekstami osobistymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjaciele Dwójki: Wiesław Myśliwski

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 17:14
- Podczas pierwszej wizyty w radiu odebrało mi mowę - wspomina znakomity pisarz, od lat sześćdziesiątych związany zwłaszcza z Programem II, którego słucha i w którym czytana jest jego proza oraz emitowane są adaptacje jego słuchowisk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poeta jest jak dziecko

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 15:12
- Owa dziecięcość w patrzeniu na świat cechuje się ciągłym zadziwieniem - mówi poetka Anna Janko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Pollakówna. Literatura w poszukiwaniu sensu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 15:00
W Dwójkowym cyklu "Wiersz na lato" słuchamy w tym tygodniu poezji Joanny Pollakówny, której 15. rocznicę śmierci wspominaliśmy w czerwcu br. Z tej okazji przypominamy audycje poświęcone tej cenionej poetce, historyczce sztuki, eseistce i tłumaczce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec świata według Mirona Białoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2012 10:00
Audycja o radiowych fascynacjach i fobiach znakomitego poety, po niej zaś, nagranie w 1956 roku, słuchowisko Białoszewskiego "Kalejdoskop. Komedia końca świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amerykański romans Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 10:00
On lat 50, ona 23. On – Polak mający za sobą życie w znienawidzonym ustroju i oszałamiający sukces literata-skandalisty. Ona – zakochana w jego inteligencji, wiedzy i poczuciu humoru.
rozwiń zwiń