Zamek Rabsztyn trudny do wyobrażenia

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 15:00
Wyobraźnia i miłość do przeszłości - tyle wystarczy, by odtworzyć wygląd zamku, z którego dziś zostały tylko tajemnicze ruiny. Dwójka zaprasza na niezwykłą podroż do średniowiecznego Rabsztyna.
Audio
  • O historii rabsztyńskiego zamku opowiadają prezes Stowarzyszenia Zamek Rabsztyn - Jacek Sypień oraz członkowie Bractwa Rycerskiego Kruk - Artur Payerchin i Jan Halski. (Dwójka/Notatnik Dwójki).
Widok zamku w Rabsztynie koło Olkusza. Akwarela Zygmunta Vogela z 1792 roku.
Widok zamku w Rabsztynie koło Olkusza. Akwarela Zygmunta Vogela z 1792 roku.Foto: Zygmunt Vogel/ Gabinet Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Za Olkuszem, na wysokiej wapiennej skale wznoszą się ruiny zamku Rabsztyn. Historia jego początków nie jest znana. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z 1396 roku.

W reportażu Moniki Pilch odbywamy podróż na szczyt wzniesienia, gdzie znajdują się ruiny. Tutaj można zobaczyć Babią Górę, czasami Tatry, Śląsk i miejsce, gdzie kiedyś przebiegała granica między ówczesnym Księstwem Krakowskim a Śląskim. – Stąd obserwowano dokładnie, kto zbliża się do zamku i w jakim celu. Wszystko po to, by skutecznie bronić granicy między dzielnicą krakowską a księstwami śląskimi. Zamki, dzisiaj zwane "Orlimi Gniazdami”, były usytuowane na dawnej granicy księstw i razem tworzyły system obronny – opowiada Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia Zamek Rabsztyn.
Z jego opowieści wyłania się obraz historii i miejsca, na które trzeba patrzeć z innej perspektywy. - W czasach, gdy budowano te zamczyska, dla przeciętnego człowieka, który mieszkał w okolicy, najwyższą budowlą, jaką widział w życiu, była jego chałupa, ewentualnie jakiś kościół w sąsiedniej wsi. Dla niego taki zamek stanowił coś wyjątkowego - dodaje.
Wyobraźnia i wiedza historyczna to podstawa, na której członkowie Bractwa Rycerskiego Kruk - Artur Payerchin i Jan Halski - rekonstruują rycerski świat z przełomu XIV i XV wieku. - Nie samo posiadanie miecza sprawia, że jesteśmy rycerzami - mówią. Potrzebna jest pogłębiona i bardzo rzetelna wiedza, budowana z drobnych elementów, okruchów informacji, które pozwalają zrekonstruować historie oraz tajemnice zamku Rabsztyn.
jl

Zobacz więcej na temat: HISTORIA
Czytaj także

Germańscy bogowie muszą umrzeć

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 13:00
Dlaczego boscy władcy świata germańskiej wyobraźni nie byli, jak to na bogów przystało, nieśmiertelni? W Dwójce opowiadaliśmy o Germanach i ich fascynującej mitologii.
rozwiń zwiń