Piosenkowa opowieść miłosna Joanny Bator

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 08:30
W zeszłym tygodniu w "Poranku Dwójki" o ulubionych utworach opowiadała jedna z najbardziej poczytnych i cenionych powieściopisarek, która za swą ostatnią książkę "Ciemno, prawie noc" została uhonorowana nagrodą Nike.
Audio
  • Joanna Bator o piosence "Grande Valse Brillante" (Piosenka z rekomendacją/Dwójka)
  • Joanna Bator o piosence "Nem as paredes confesso" (Piosenka z rekomendacją/Dwójka)
  • Joanna Bator o piosence "Suzanne" (Piosenka z rekomendacją/Dwójka)
  • Joanna Bator o piosence "Life is a losing game" (Piosenka z rekomendacją/Dwójka)
  • Joanna Bator o piosence "Non, je ne regrette rien" (Piosenka z rekomendacją/Dwójka)
Joanna Bator
Joanna Bator Foto: PAP/Rafał Guz

Od poniedziałku do piątku ok. godz. 7.30 nasz gość prezentuje Państwu listę swoich "piosenek z rekomendacją" - ulubionych, z jakichś względów ważnych, do polecenia.

Mieliśmy już okazję poznać listy m.in. Magdaleny Zawadzkiej, Jacka Dehnela, Jana Nowickiego, Janusza Strobla, czy Radosława Piwowarskiego.

Tym razem autorski wybór piosenek "do posłuchania", wraz z krótkim uzasadnieniem, przedstawiła pisarka, laureatka tegorocznej nagrody Nike, Joanna Bator.
A od poniedziałku 2 grudnia swoje ulubione piosenki w "Poranku Dwójki" przedstawiać będzie aktorka Krystyna Tkacz.

***

Poniedziałek

Ewa Demarczyk - "Grande Valse Brillante"

Ostatnio słyszałam tę piosenkę w Hotelu Grand w Sopocie, gdzie było wszystko jak trzeba: atmosfera lekkej dekadencji, melancholii, szare morze i wielki walc Ewy Demarczyk.

Wtorek

Amália Rodrigues - "Nem as paredes confesso"
We Włoszech, dawno temu, podróżowałyśmy z koleżanką autostopem. Zatrzymaliśmy tira, w którym siedział wielki facet pokryty tatuażami i słuchał fado. Wówczas w ogóle nie wiedziałam, co to za wykonawczyni –   Amália Rodrigues. Ale ujęła mnie od początku.

Środa

Leonard Cohen - "Suzanne"

Tak jakoś wychodzi że przez kolejne lata kolejni mężczyźni dedykują mi tę piosenkę. Zaraz na początku. Jakby to od razu było widać, że nie umiem zajmować się domem tylko częstuję herbatą i pomarańczami w jakimś dziwnym miejscu nad rzeką...

Czwartek

Amy Winehouse - "Love is a losing game"

Miałam absolutną obsesję na punkcie Amy Winehouse, choć nigdy się do tego nie przyznawałam. Reprezentowała dla mnie figurę, którą nazywałam swoją "mroczną bliźniaczką". Ciemna postać - wielki talent i autodestrukcja, miłość i śmierć, które są zawsze tak blisko siebie.

Piątek

Edith Piaf - "Non, je ne regrette rien"

Myślałam o Edith Piaf i słuchałam jej piosenek, gdy pisałam "Ciemno, prawie noc". Czułam, że między nią a moją Alicją jest jakieś pokrewieństwo. Taka krucha, drobna kobietka, ale zrobiona z czegoś bardzo, bardzo twardego; kobieta o potężnym głosie.
Tak zamyka się muzyczna opowieść miłosna. Były kolejne walce, kolejne ekstazy, potem utrata, a potem - niczego się nie żałuje...

Zobacz więcej na temat: Joanna Bator
Czytaj także

Czego słucha Gołda Tencer?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 12:48
- Moje ulubione piosenki brzmią jak dramaty w trzech aktach. Zawsze interesuje mnie tekst - mówiła Gołda Tencer, która w "Poranku Dwójki" polecała swoje ulubione utwory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Literacka Nike dla Joanny Bator

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 22:04
- Bardzo się cieszę z tej nagrody - mówi radiowej Jedynce Joanna Bator, laureatka tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Jury konkursu nagrodziło jej powieść "Ciemno, prawie noc".
rozwiń zwiń