Ryszard Krynicki odebrał nagrodę im. Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 20:30
- To jest największa nagroda i dar, jaki mnie spotkał w życiu - mówił w Dwójce Ryszard Krynicki po otrzymaniu statuetki i czeku na 50 tysięcy dolarów.
Audio
  • Jarosław Mikołajewski, Krystyna Dąbrowska, Maja Komorowska, Julia Hartwig i Ryszard Krynicki dzielą się wrażeniami po wręczeniu nagrody im. Zbigniewa Herberta.
  • Z Anną Romaniuk i z Ryszardem Krynickim o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta rozmawia Andrzej Franaszek (Dwukropek/Dwójka)
  • Paryż oczami Herberta, fragmenty z "Barbarzyńca w ogrodzie", Halina Mikołajska recytuje Herberta. Autor: Anna Bernhardt.
  • – Interesuje mnie rozszerzenie form literackich o nową rzeczywistość: obcy świat innego krajobrazu czy kultury, dawne cywilizacje, które przegrały, związek sztuki z historią – opowiadał Poeta w wywiadzie z Jerzym Mikke (Polskie Radio, 1972 r.)
  • Ryszard Krynicki z nagrodą im. Herberta. Rozmowa z laureatem i członkami jury (Wybieram Dwójkę)
Ryszard Krynicki zaliczany jest do twórców Nowej Fali, dla których pokoleniowym przeżyciem stały się polityczne wydarzenia Marca 68 oraz Grudnia 70
Ryszard Krynicki zaliczany jest do twórców Nowej Fali, dla których pokoleniowym przeżyciem stały się polityczne wydarzenia Marca '68 oraz Grudnia '70Foto: PAP/Marcin ObaraRyszard Krynicki otrzymał nagrodę im. Zbigniewa Herberta za "poezję i dobroć".

- Wystarczy przeczytać chronologicznie jego wiersze, by zobaczyć, że wychodząc od bardzo szerokiego spojrzenia, potrafi zejść do bytów bardzo znikomych, na które nikt nie zwraca uwagi - komentował w Dwójce poeta Jarosław Mikołajewski. - To duchowe zejście do czegoś, co można nazwać sednem istnienia - dodawał.

Herbert cieszyłby się z nagrody dla Krynickiego >>>

Ryszard Krynicki to jeden z najważniejszych żyjących dziś polskich poetów. Wydał ponad 15 tomów poezji. W ostatnich latach opublikował, m.in., zbiór wierszy "Kamień, szron", wybory "Wiersze wybrane" i "Przekreślony początek" oraz "Haiku. Haiku mistrzów".

Zobacz serwis specjalny Herbert.polskieradio.pl >>>

Nagroda jest przyznawana za całokształt twórczości. Została ustanowiona przez Fundację imienia Zbigniewa Herberta w 2012 roku. Służy eksponowaniu wybitnych dokonań artystycznych i intelektualnych, nawiązujących do idei, które przyświecały twórczości Herberta. Ma również podkreślać wkład kultury polskiej XX wieku, a w szczególnie poezji, w rozwój literatury światowej.

Pierwszym autorem uhonorowanym wyróżnieniem został serbsko-amerykański poeta, dramaturg i tłumacz William Stanley Merwin. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Charles Simic, literat serbsko-amerykański, laureat m.in. Nagrody Pulitzera. W tym roku nagroda trafiła po raz pierwszy do polskiego poety.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Data emisji: 13.05.2015

Godzina emisji: 16.00

 

mr/mc

Czytaj także

Ryszard Krynicki: Herbert unikał bebechowatości w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 17:00
Bez psychologizowania, bez epatowania swoim "ja", bez nadmiernej wylewności uczuć. Między innymi o tej cesze twórczości Zbigniewa Herberta – niestawianiu siebie w centrum poetyckiego świata – mówili goście Dwójki, wspominający Poetę w 90. rocznicę jego urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Herbert cieszyłby się z nagrody dla Krynickiego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 13:00
– Poezja Krynickiego to skondensowany sens. Nie każdy poeta to potrafi – mówił Tomas Venclova, członek jury Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń