Polskie Radio
Section05
Aldona Łaniewska-Wołłk

71. urodziny Starego Miasta w Warszawie. "To najbardziej kulturalna dzielnica Warszawy"

Choć Stare Miasto w Warszawie liczy kilkaset lat, to jego obecny stan zawdzięczamy odbudowie po prawie całkowitym zrównaniu z ziemią podczas II wojny światowej. Dlatego też w tym roku świętujemy 71. urodziny warszawskiej Starówki. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji i imprez kulturalnych. Ze szczegółami historycznymi i tym wydarzeniem zapoznała nas Karolina Ziębińska - dyrektor Muzeum Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Warszawa Starówka Karolina Ziębińska historia Polski

Dwójka w zamku Sarny. "To dawny zamek obronny o proweniencji XV-wiecznej"

- Osobiście cieszę się, że właściciele, oprócz nazwy zamek Sarny, wrócili do dawnej nazwy Scharfeneck. Jak ją przetłumaczymy, będzie dla nas swojska. To nic innego jak Ostry Róg. Mamy zamek o identycznej nazwie koło Szamotuł i to jest rzecz, która jest podobna. Chodzi o warunki obrony. Potem powstał w tym miejscu zamek renesansowy, następnie przebudowany na rezydencję barokową, i teraz mamy to, co mamy - mówił w Dwójce Gabriel Jaczewski, regionalista.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka podróże Dorota Gacek Góry Stołowe zamek Dolny Śląsk Festiwal Góry Literatury Ireneusz Grin

Magdalena Bielska laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. "Czuję się, jakbym była w śnie"

- Czuję się, jakbym była w jakimś śnie. W tym samym, w którym czasem znajdują się moi bohaterowie - komentowała podczas uroczystej gali Magdalena Bielska, laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Wyróżnienie tomiku "Poradnik dla niedawno zmarłych" zostało przyznane za najlepszą polską książkę poetycką wydaną w 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wisława Szymborska poezja KULTURA literatura Kraków Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Magdalena Bielska

Jan Bogusławski bohaterem wystawy. "Wiele jego kultowych obiektów dzisiaj już nie istnieje"

- Na kartach historii twórczość Bogusławskiego została w jakiś sposób zapomniana. Tą wystawą próbujemy powrócić do opowiadania o nim - mówiła w "Poranku Dwójki" Weronika Sołtysiak, kuratorka ekspozycji "Jan Bogusławski (1910-1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania" w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  architektura wystawa Jan Bogusławski Dwójka KULTURA

Imieniny Jana Kochanowskiego. Dyrektor Biblioteki Narodowej: ta formuła ewidentnie się sprawdziła

- Jak sięgam pamięcią, to pierwsza audycja radiowa otwierająca pierwszą edycję odbyła się tutaj, w Dwójce. Po wyjściu ze studia dostałem telefon od życzliwej osoby, który zapytała mnie: a co, jeśli to nie wyjdzie? Okazało się, że wyszło. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że już 12. raz będziemy prezentować kolejnego autora w ramach Imienin Jana Kochanowskiego - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski Czesław Miłosz Imieniny Jana Kochanowskiego KULTURA Dwójka Pałac Rzeczypospolitej magdalena walach Grażyna Wolszczak Aleksandra Hamkało michał czernecki Jerzy Radziwiłowicz Adam Michnik Adam Wajrak Katarzyna Kasia

Obrazy, które mówią. Propaganda wizualna w Wolnym Mieście Gdańsku

Niemal sto lat temu, w 1928 roku, ukazała się teka graficzna Jana Gumowskiego, w której artysta przedstawił zabytkową architekturę Gdańska. Zarówno pobyt Gumowskiego w mieście, jak i przygotowanie grafik, sfinansowały polskie władze. Jaki był cel jego pracy? Rozmawiamy o tym w audycji "Rozmowy po zmroku" z prof. Jackiem Friedrichem, dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Gdańsk wystawa Jacek Friedrich KULTURA Muzeum Narodowe w Gdańsku

Rozwój architektury polskich miast. "Nadmierna swoboda może skutkować degradacją przestrzeni" [WIDEO]

- Bardzo irytuje mnie wrzucanie wszystkiego do jednego worka czy krytyka współczesnej architektury, bo zazwyczaj nie towarzyszy temu głębsza refleksja - powiedział podczas "Debaty Dwójki" Michał Krasucki - stołeczny konserwator zabytków. Podczas dyskusji w Dwójce swoje spojrzenie na rozwój polskich miast przedstawili także Natalia Paszkowska i Piotr Mazik. Każdy z ekspertów zwrócił uwagę na inne elementy, które ich zdaniem są ważne w rozwoju architektury miast.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka debata miasto rozwój Piotr Mazik Michał Krasucki Natalia Paszkowska

"To najlepszy sposób na przybliżanie nauki" - 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik

Ponad stu wystawców z kraju i zagranicy, a wśród nich instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i koła naukowe. W najbliższy weekend zapraszamy na 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem "Nie do wiary!". Dlaczego? - O tym w "Poranku Dwójki" opowiedziała doktor Katarzyna Młynek - dyrektor odpowiedzialna za Piknik.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024 Katarzyna Młynek eksperyment Centrum Nauki Kopernik Polskie Radio dzieci rodzina NAUKA zabawa

Dwie twarze meksykańskiego Veracruz. Fernanda Melchor z nagrodą za książkę "To nie jest Miami"

"To nie jest Miami" meksykańskiej autorki Fernandy Melchor porusza trudny temat przestępczości w Meksyku. Za tę pozycję autorka została uhonorowana Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. O książce opowiedział w audycji "O wszystkim z kulturą" w Programie 2 Polskiego Radia Abel Antolín Murcia Soriano - dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie i członek jury.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Abel Antolín Murcia Soriano literatura Instytut Cervantesa Fernanda Melchor

EBU Audio Storytelling Festival. "Zdecydowanie dominowały reportaże i podcasty"

- Widać, że twórcy zastanawiają się, jak zaciekawić słuchaczy, ale już niekoniecznie dźwiękiem, który nie zawsze jest najwyższej jakości. Tu widać zmianę, że trzeba mieć jakiś oryginalny pomysł na swoje dzieło i tak to ładnie opakować, żeby smakowało jak najlepszy cukierek - mówił w Dwójce Antoni Rokicki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, który brał udział w EBU Audio Storytelling Festival w Rzymie.
Zobacz więcej na temat:  EBU Studio Reportażu i Dokumentu Antoni Rokicki Dwójka reportaż Rzym EBU Audio Storytelling Festival KULTURA

Ruszyły Opolskie Konfrontacje Teatralne. "Wyzwolenie" Jana Klaty... na ekranie kinowym

- Niestety nie udało się przywieźć "Wyzwolenia" do Opola. Myślę jednak, że robi on wielkie wrażenie mnogością środków wizualnych i technicznych, które zostały użyte przez Jana Klatę w tym spektaklu. Scena Teatru Wybrzeże jest w tej chwili bardzo nowoczesna i pozwala na takie realizacje. Najważniejsze natomiast i tak jest tu odczytanie trudnego tekstu Wyspiańskiego - mówiła w Dwójce Anna Wakulik z komisji kwalifikującej spektakle do konkursu "Klasyka Żywa", którego finałem są Opolskie Konfrontacje Teatralne.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Opole Opolskie Konfrontacje Teatralne Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” Teatr Wybrzeże Stanisław Wyspiański Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Dwójka KULTURA TEATR