Dominik Płociński w półfinale europejskiego konkursu "New Talent" 2014

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 11:45
25-letni wiolonczelista zakwalifikował się do półfinału tegorocznego europejskiego konkursu dla młodych muzyków, organizowanego w Bratysławie pod patronatem Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Artysta został zgłoszony do konkursu przez Program Drugi Polskiego Radia.
Dominik Płociński
Dominik Płociński

Konkurs "New Talent" przeznaczony jest dla młodych muzyków do 28. roku życia. Ma na celu promowanie artystów poprzez transmisję koncertów finałowych w ramach Euroradia. W pierwszym etapie oceniane są nagrania zgłoszone przez należące do EBU rozgłośnie radiowe. Do półfinałów międzynarodowe jury wybiera 8 artystów. Każdy z nich w półfinale, 3 października, wykona półrecital, natomiast w finale, 6 października, troje najlepszych muzyków wystąpi z orkiestrą. W tym roku do udziału w konkursie zgłoszono 21 kandydatów z 14 krajów.
Do tej pory tytuł "New Talent" zdobyli dwaj muzycy zgłoszeni przez radiową Dwójkę. To także wiolonczeliści – w 2000 roku Dominik Połoński, a w 2008  Marcin Zdunik.
"New Talent" jest kontynuacją powstałego w 1969 roku z inicjatywy Sir Yehudi Menuhina Międzynarodowego Forum Młodych Wykonawców. Konkurs organizowany był pod auspicjami UNESCO, miał na celu promowanie i niesienie pomocy młodym wykonawcom w zaistnieniu na estradach koncertowych Europy. Od 2003 roku konkurs odbywa się w Bratysławie, a jego organizatorami są Radio Słowackie w Bratysławie i Słowacka Filharmonia. Występy konkursowe odbywają się w ramach Bratysławskiego Festiwalu Muzycznego.

mc/mm

Czytaj także

Dominik Połoński chce więcej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 16:00
- To ekstremista dokonujący wielkich rzeczy zarówno w muzyce, jak i w życiu prywatnym - mówił w Dwójce Bartosz Panek o bohaterze swojego reportażu "Chcę więcej", Dominiku Połońskim, jedynym na świecie artyście, który gra na wiolonczeli tylko prawą ręką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Detoks po muzyce współczesnej. Agata Zubel i Marcin Zdunik w niezwykłym koncercie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 10:00
– Konfrontowanie muzyki późnoromantycznej ze współczesną działa odświeżająco na słuchaczy. Dawne dzieła to ważny punkt odniesienia dla nowych utworów – mówił w Dwójce Marcin Zdunik z zespołu Cellonet, który wraz z Agatą Zubel wystąpi 25 stycznia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń