Polskie Radio
Section05
Bratysława

Spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej. Rozmowy mają dotyczyć m.in. bezpieczeństwa i energetyki

W poniedziałek o godz. 10.30 w Bratysławie rozpocznie się spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. Rozmowy, w których weźmie udział premier Mateusz Morawiecki, to ostatni szczyt organizowany w ramach prezydencji słowackiej. Szefowie rządów Polski, Czech, Węgier i Słowacji przedyskutują ostatni rok współpracy, a także omówią priorytety na najbliższą przyszłość.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Słowacja Bratysława grupa wyszehradzka premier Mateusz Morawiecki

Szef NATO: zniszczenie tamy naraża cywilów. Rosjanie po raz kolejny pokazali swoją brutalność

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg we wtorek w Bratysławie, gdzie uczestniczy w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki Sojuszu, oświadczył, że "zniszczenie tamy na Dnieprze spowodowało zagrożenie dla ludzi i środowiska". - Po raz kolejny pokazuje ono brutalność agresji Rosji wobec Ukrainy - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  Bratysława ŚWIAT Ukraina Rosja Europa Roman Polko wojna na Ukrainie wojna 2023 Jens Stoltenberg NATO Słowacja Bukareszteńska dziewiątka B9

Andrzej Duda: musimy dołożyć starań, by bezpieczeństwo wschodniej flanki było wysoko na agendzie NATO

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że konieczne jest dołożenie wszelkich starań, by bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO oraz Ukrainy było wysoko na agendzie politycznej wszystkich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent wziął udział w sesji inauguracyjnej szczytu państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, który odbywa się w stolicy Słowacji, Bratysławie.
Zobacz więcej na temat:  Bratysława NATO Słowacja Bukareszteńska dziewiątka

Unijne aspiracje Gruzji. Premier Garibaszwili: błędem będzie nieprzyznanie nam statusu kandydata do UE

- Nieprzyznanie do końca roku Gruzji statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej będzie ogromnym geopolitycznym błędem - uważa premier tego kraju Irakli Garibaszwili. Dyskusja z udziałem gruzińskiego premiera otworzyła drugi dzień międzynarodowej konferencji Globsec w Bratysławie.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Komisja Europejska Unia Europejska Bratysława wojna na Ukrainie wojna 2023 Europa ŚWIAT polityka

Premier: gdy ostrzegaliśmy przed Rosją, traktowano to jako histerię. A to był głos proroczy

- Kiedy kraje Europy Środkowo-Wschodniej ostrzegały przed odrodzeniem neoimperialnych ambicji Kremla, traktowano nas z przymrużeniem oka, uznawano to za głos histerii - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Bratysławie, gdzie bierze udział w II Szczycie Konserwatywnym. - Dziś widzimy, że nasz głos był głosem proroczym - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Słowacja Europa Bratysława premier Rosja Mateusz Morawiecki