Polskie Radio
Section05
Bratysława

"Wspólnota europejska powinna wypełnić moralny obowiązek". Szefowa KE o przystąpieniu Ukrainy do UE

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen podkreśliła podczas forum Globsec w Bratysławie, że umożliwienie Ukrainie przystąpienia do Unii Europejskiej jest moralnym obowiązkiem całej Wspólnoty.  W tym roku bratysławska konferencja jest w dużej części poświęcona sytuacji na Ukrainie i skutkom rosyjskiej agresji na ten kraj. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Ukraina wojna 2022 Rosja Bratysława Słowacja

Prezydent: Polska chce nałożenia sankcji na linie lotnicze przewożące migrantów na Białoruś

- Potrzebne są działania, które będą przecinały kolejne linie komunikacji i tym samym uniemożliwią transportowanie migrantów na Białoruś. Musimy jakoś temu zaradzić i w tym zakresie liczymy na pomoc Unii Europejskiej - mówił w Bratysławie prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś granica Słowacja Bratysława prezydent Andrzej Duda kryzys migracyjny migracja Aleksander Łukaszenka samolot sankcje Unia Europejska

"Potężne uderzenie". Akcja z udziałem polskiej policji, przejęto miliony sztuk papierosów, zatrzymano 19 osób

Na konferencji prasowej w Bratysławie przedstawiciele służb celno-skarbowych oraz policji z Polski, Czech i Słowacji poinformowali o rozbiciu grupy przestępczej, która produkowała i handlowała papierosami. Zatrzymano 19 osób. "Potężne uderzenie w przestępczość akcyzową przeprowadzili policjanci CBŚP, służby słowackie i czeskie" - czytamy na Twitterze policji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT przemyt przestępczość papierosy granica policja Słowacja Bratysława społeczeństwo

Koszyce i Preszow w programie papieskiej wizyty na Słowacji. Trzeci, intensywny dzień pielgrzymki

Liturgia bizantyjska, wizyta w dzielnicy romskiej i spotkanie z młodzieżą - tak minie trzeci dzień wizyty papieża Franciszka na Słowacji. Program wtorku jest napięty i będzie stanowić wyzwanie dla sił 84-letniego papieża, który w lipcu przeszedł operację.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT aktualności katolickie papież Franciszek Słowacja Bratysława Europa Kościół katolicki pielgrzymka Kościół wiara

"Witamy cię jako niosącego potrzebną inspirację dla przyszłości". Prezydent Słowacji powitała papieża Franciszka

W Pałacu Prezydenckim w Bratysławie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka, który od niedzieli jest na Słowacji. Papież, zwracając się do przedstawicieli władz, społeczeństwa i korpusu dyplomatycznego, powiedział, że - pandemia jest próbą naszych czasów. Franciszek wezwał do pomocy innym, integracji i wspólnego budowania przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT aktualności katolickie papież Franciszek Słowacja Bratysława Europa Kościół katolicki

Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski o WHO i pandemii

- Kiedy rozpoczęła się pandemia, była zlekceważona przez faktycznie wszystkie instytucje powołane do wczesnego ostrzegania, w tym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która jako pole rywalizacji politycznej została zlekceważona przez Zachód - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego. Czy świat wyciągnął z tego wnioski?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski koronawirus Więcej świata Bratysława WHO

Andrzej Duda w Bratysławie: skuteczna odbudowa po pandemii wymaga globalnej solidarności

- Jedyna skuteczna strategia odbudowy świata po pandemii, to ta, która przewiduje globalną solidarność. Celem musi być uniknięcie nowych podziałów: na lepszych i gorszych, na bogatszych i biedniejszych, zaszczepionych i niezaszczepionych - oświadczył prezydent Andrzej Duda w Bratysławie.
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda Bratysława Słowacja Europa pandemia COVID-19 konferencja