REKLAMA

Adam Strug: jestem Kurpiem z wyboru

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 17:01
Pieśniarz i akordeonista, który wystąpił w kurpiowskim koncercie podczas XV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" był gościem Dwójki. Opowiedział nam o swoich inspiracjach, których efektem jest nowa płyta artysty.
Adam Strug
Adam StrugFoto: W.A. Jurzyk

- Moja babka była zawołaną śpiewaczką. Od piętnastego roku życia układam piosenki, zawsze z akordeonem . To z kolei wymusił na mnie ś.p. ojciec. Dostałem akordeon i zostałem wysłany do szkoły muzycznej. Nie miałem nic do gadania – wspomina Adam Strug.

Właśnie ukazała się nowa płyta artysty "Adieu", zawierająca autorskie kompozycje. Ale pisanie piosenek to tylko jedna twarz gościa Dwójki. Drugą jest muzyka tradycyjna, zachowana w ustnym przekazie.

- W 22. wiośnie życia spotkałem w pociągu Janusza Prusinowskiego, który też jechał akurat z akordeonem. Zagrał mi, na dzisiejsze standardy dość badziewny, kawałek ludowy. To była eureka! Zdałem sobie sprawę, że ta muzyka była w moim otoczeniu. W te pędy pojechałem w moje rodzinne strony, czyli Łomżyńskie i zająłem się etnomuzykologią.

Od tej pory Adam Strug bada muzykę sakralną, polską, żywą, przekazywaną w tradycji ustnej. Łomżyńskie jest bardzo bogatym regionem. Mieszka tam szlachta okołołomżyńska Kurpie Zieloni i Biali, Podlasiacy a nawet potomkowie Jaćwingów. Repertuar pieśni nabożnych to przede wszystkim muzyka szlachty okołołomżyńskiej.

- Ta muzyka to fenomen, który mnie przerasta. Te pieśni są ani smutne, ani wesołe, jak nasze życie. To muzyka posługująca się bardzo realistyczną antropologią.

Jednym z przedsięwzięć Adama Struga jest grupa Monodia Polska. Muzyka religijna wymaga bowiem grupy do tego, by zabrzmiała właściwie. Nutę podaje Strug tak, jak ją zapamiętał. Monodia to skład naturalny – trochę przypadkowy, ale to zaleta.

- W tej muzyce należy odrzucić maniery wykonawcze i znaleźć swój własny wokalny wyraz. Tym się zajmujemy, bo to cecha polskiego śpiewu: śpiew "po prostu".

Z Adamem Strugiem rozmawiali Anna Szewczuk i Jakub Borysiak.

Debiutancki album Adama Struga "Adieu!" to eklektyczna mikstura orientu, liryki miłosnej, minimalizmu i miejskiego folku. Trudno tę muzykę jednoznacznie zakwalifikować i w tym jej siła. Bawić się przy niej może każdy. Uwagę zwracają też teksty: liryka i pastisz to cechy twórczości Struga.

Producentem płyty i kontrabasistą w jednej osobie jest Marcin Pospieszalski. Zespół współtworzą: Frank Parker (perkusja), Szczepan Pospieszalski (trąbka), Janusz Prusinowski (mandolina, skrzypce) i Michał Żak (klarnet, flet drewniany). Z zespołem współpracują: Wojtek Lubertowicz (bębny orientalne) i Piotr Piszczatowski (bęben)".

Zobacz więcej na temat: Adam Strug POLSKA mieszko
Czytaj także

Jazzowy Atom

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 20:52
Na świecie podobnych zespołów na wysokim poziomie jest bardzo niewiele. Inspiracją dla muzyków Atom Strung Quartet był istniejący od ćwierćwiecza Turtle Island Quartet: polscy muzycy starają się wyjść w swoich opracowaniach od technik wypracowanych przez poprzedników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olo Walicki: Jazz to muzyka źródeł

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 17:36
Refleksje po "Nowej Tradycji 2012" : rozmowa z Olem Walickim - kompozytorem i jazzmanem, przewodniczącym jury Festiwalu i wywiad z Bartoszem Niedźwieckim i Michałem Załęskim - muzykami Mazovian Quintet.
rozwiń zwiń