X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

O Kantorze, który kazał się podziwiać

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 16:14
Niedawno na polskim rynku ukazała się praca profesora Christopha Wolffa "Johann Sebastian Bach: Muzyk i uczony". Niewiele jest tak fascynująco napisanych książek o kompozytorach. Z jej autorem rozmawia Marcin Majchrowski.
Audio
Jan Sebastian Bach na obrazie Eliasa Gottloba Haussmanna.
Jan Sebastian Bach na obrazie Eliasa Gottloba Haussmanna.Foto: wikipedia, lic. CC

- Sądzę, że Jan Sebastian Bach zajmuje niezwykle wyjątkowe miejsce w historii kultury muzycznej Zachodu – mówi prof. Christoph Wolff. - Jest uważany za filar nowożytnej muzyki klasycznej. I dlatego też liczni kompozytorzy i wykonawcy czerpią z muzyki Jana Sebastiana Bacha, niezależnie od tego, czy rozumieją ją w tradycyjny sposób, czy stanowi ona dla nich punkt wyjścia, na przykład - jazzowych improwizacji. Jest nadal silnie obecny w naszych czasach, tak samo jak w przeszłości. To jest fascynujące…

Książka "Johann Sebastian Bach: Muzyk i Uczony" nie miała być w zamierzeniu współczesną biografią Bacha. Do tej pory wydano przecież całą masę książek poświęconych Bachowi. Pierwsza, podstawowa, akademicka biografia Bacha została napisana przez Filipa Spittę pod koniec XIX wieku, ale od czasów Spitty nie było biografii, która podsumowywałaby wyniki badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich stu lat.

- W swojej pracy nie chciałem analizować jednocześnie życia i twórczości, ponieważ byłoby to zbyt skomplikowane przedsięwzięcie. Skupiłem się więc przede wszystkim na życiu, chciałem zebrać wszystko, co można na temat życia Bacha i jego aktywności, tak aby czytelnik końca XX wieku mógł w jednym miejscu znaleźć wszystkie najświeższe odkrycia naukowe – wyjaśnia prof. Wolff.

Rodzi się więc pytanie o nowe odkrycia związane z działalnością Jana Sebastiana Bacha i jego rodziny –czego jeszcze możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

- Ostatnie odkrycie, z początku bieżącego roku, nie zostało włączone do polskiego wydania książki. Mój były student – Michael Maul – zidentyfikował dokument w lipskim archiwum miejskim, który po prostu stał na niewłaściwej półce. Jeśli w dużej bibliotece przestawi się książkę, to tak jakby była stracona. Ta książka, którą odnalazł, jest niezwykle cennym rękopisem – to jest spis uczniów szkoły św. Tomasza, w którym każdy z uczniów wpisywał swoje nazwisko i krótką notkę o sobie. Tam są więc informacje o wszystkich studentach, których uczył Bach! Ich charakter pisma pozwoli na zidentyfikowanie tych, którzy byli  kopistami i pomagali Bachowi w przygotowywaniu materiałów nutowych.

Profesor Wolff w rozmowie z Marcinem Majchrowskim mówił nie tylko o swoim ulubiontym kompozytorze, ale również p pracy archiwum bachowskiego w Lipsku, poszukiwaniach naukowych i perspektywach badawczych, związanych z całym kręgiem kompozytorów z rodziny Bachów i europejską kulturą muzyczną osiemnastego wieku. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Zobacz więcej na temat: Jan Sebastian Bach
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uczony i muzyk

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2012 23:38
Dwójkowy konkurs poświęcony jest życiu i twórczości Jana Sebastiana Bacha.
rozwiń zwiń