REKLAMA

Bielska Zadymka Jazzowa po raz osiemnasty

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 17:28
W dniach 1-6 marca 2016 r. w Bielsku-Białej i Katowicach po raz kolejny odbędzie się Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa.
Audio
  • Jerzy Batycki zaprasza na "Lotos Jazz Festiwal. Bielska Zadymka Jazzowa" (Poranek Dwójki)
Fragment plakaty promującego Lotos Jazz Festiwal. Bielska Zadymka Jazzowa
Fragment plakaty promującego "Lotos Jazz Festiwal. Bielska Zadymka Jazzowa"Foto: materiały promocyjne

Nadchodzący rok jest dla festiwalu szczególny. W 2016 roku Stowarzyszenie Sztuka Teatr, główny organizator Zadymki, obchodzić będzie jubileusz dwudziestolecia istnienia. W tym roku odbędzie się 18. edycja festiwalu, można więc powiedzieć, że Zadymka osiągnie przysłowiową „dojrzałość”. I wreszcie, w marcu swoje 80. urodziny obchodził będzie Jan Ptaszyn Wróblewski – muzyk, kompozytor, dziennikarz, wielki propagator jazzu, człowiek związany z Zadymką od pierwszej edycji oraz opiekun zadymkowego Konkursu skierowanego do młodych muzyków. Tegoroczny festiwal rozpocznie się właśnie od Konkursu oraz jubileuszu Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

1 marca, tradycyjnie w Sali Koncertowej ZPSM w Bielsku-Białej, wystąpią finaliści Konkursu. Spośród nich jury wyłoni laureata Nagrody Głównej. W tej samej Sali zaprezentuje się jeszcze litewski zespół Damas Aleksa. Będzie to kolejny efekt współpracy Zadymki z partnerskim festiwalem Kanas Jazz. Wieczór w Klubie KLIMAT wypełnią dwie różnorodne stylistycznie propozycje. Rozpocznie międzynarodowe trio Phronesis z Londynu. To dziś jeden z najbardziej ekscytujących zespołów na naszej planecie – napisał o nich magazyn „Jazzwise". Wieczór zamknie China Moses – nowa gwiazda jazzu i muzyki soul, wokalistka, której album „This One’s For Dinah” stał się sensacją i wielkim wydarzeniem artystycznym
ostatnich lat.

2 marca Gala Polskiego Jazzu w Teatrze poświęcona będzie Janowi Ptaszynowi, świętującemu 80. urodziny. Na scenie pojawią się młode, krajowe gwiazdy, których kariery rozpoczęły się od nagród zdobytych podczas 15 edycji naszego Konkursu. Podczas Gali zaprezentują się takie uznane już formacje, jak Atom String Quartet, Maciej Obara, Myrczek & Tomaszewski oraz Paweł Kaczmarczyk. Całość wieczoru poprowadzi oczywiście jubilat, który na koniec wystąpi ze swoim sekstetem. Będzie to koncert zatytułowany „Z lotu Ptaka”.

3 marca w Klubie Klimat wieczór rozpocznie Biréli Lagrène, francuski gitarzysta pochodzenia cygańskiego, który tworzy muzykę jazzową o korzeniach etnicznych, inspirowaną w znacznym stopniu twórczością Django Reinhardta. Ten wirtuoz gitary znany jest również ze współpracy z Jaco Pastoriusem, z którym w latach 80. tworzył muzykę jazz-rockową. W drugim koncercie swój najnowszy projekt zaprezentuje Dave Holland. Ten niezwykle doświadczony kompozytor, aranżer i lider wielu składów od przeszło pięciu dekad regularnie koncertuje i nagrywa płyty. Na swojej artystycznej drodze miał przyjemność grać z najważniejszymi przedstawicielami muzyki jazzowej, z legendarnym Miles'em Davis'em na czele. Holland jest znaczącym przedstawicielem jazzu awangardowego.

4 marca na scenie Klubu Klimat – w ramach szeroko rozumianych „Okolic jazzu” – nastąpi swoiste starcie pokoleniowe Współczesną, londyńską scenę muzyczną reprezentować będzie Slowly Rolling Camera. Zespół tworzy muzykę zanurzoną w zróżnicowanym świecie trip-hopu, jazzu oraz zapętlonych perkusyjnych i basowych rytmów. Ich debiutancki krążek uznawany jest za jeden z najbardziej inteligentnych albumów ostatnich lat. Gwiazdą wieczoru będzie legendarny, amerykański saksofonista soulowy, fankowy i jazzowy – Maceo Parker. Najbardziej znany jest ze współpracy z Jamesem Brownem w latach 60. Parker był głównym solistą w wielu hitach Browna, a także najważniejszym członkiem jego zespołu, grając na saksofonie altowym, tenorowym oraz barytonowym. Rytmiczny i szybki styl gry Parkera jest połączeniem wczesnych odmian bebopu, wykonywanych przez Charliego Parkera i Cannonballa Adderleya z funkiem, wzbogaconym o innowacyjne elementy autorstwa Browna.

5 marca zadymkowa publiczność przeniesie się do położonego 1000 m n.p.m. schroniska na Szyndzielni. W tej beskidzkiej scenerii wystąpi zespół stylu etno. Psio Crew prezentuje nowatorskie połączenie tradycyjnych, góralskich melodii z elementami drum and bass, trip hop i dub, ragga, hip-hop i jazzu. Ich wizytówką jest zestawienie góralskiego śpiewu z beatboxem.

6 marca tradycyjnie zaprosimy wszystkich mieszkańców Bielska-Białej do Klubu KLIMAT na darmowy koncert – tym razem wystąpi niemiecki zespół Karolina Strassmayer & Drori Mondlak - KLARO!, a gospodarzem festiwalowej Gali w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach będzie Terence Blanchard – wielokrotny laureat nagrody Grammy amerykański trębacz jazzowy i kompozytor muzyki filmowej, znany powszechnie ze współpracy ze Spikiem Lee, dla którego skomponował muzykę do takich obrazów jak „25th Hour”, „Malcolm X” czy „Plan doskonały”. To właśnie muzyka filmowa będzie motywem przewodnim wieczoru. Amerykański kwintet Terence’a Blancharda wystąpi wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, a jako solistki wystąpią znakomite wokalistki: Dee Dee Bridgewater (amerykańska aktorka, wokalistka jazzowa, zdobywczyni dwóch nagród Grammy) i jej córka, wspomniana już wcześniej China Moses. To wielkie, multimedialne show zatytułowane „The Movie Music of Spike Lee & Terence Blanchard” miało od 2003 roku kilkanaście wykonań w największych salach koncertowych świata, ale w Polsce zaprezentowane będzie po raz pierwszy.

Festiwalowi towarzyszyć będą tradycyjnie wystawy fotografii i plakatu oraz nocne jam sessions.

Festiwal Lotos Jazz Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa organizowany jest przy współpracy z Gminą Bielsko-Biała, Galerią Sfera, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej i Schroniskiem na Szyndzielni.