Polskie Radio
Section05
Bielsko-Biała

Cztery polskie miasta ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury będą ubiegać się Lublin, Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg, które wybrano spośród 12 polskich miast - w sali Senatu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ogłoszono wyniki pierwszego etapu konkursu miast aspirujących do tego tytułu.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Europa Unia Europejska miasto Lublin Katowice Kołobrzeg Bielsko-Biała

Fiat 126p, czyli Maluch. Samochód nie tylko dla bohaterów

– Maluch zdobył czołowe miejsce w popkulturze. Natychmiast pojawił się w filmach. Nie musiał przechodzić castingu. Było jasne, że tym samochodem będzie jeździł bohater filmu – mówił w 2014 roku Przemysław Semczuk, autor książki "Maluch. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  fiat 126p motoryzacja samochód samochody PRL fabryka tom hanks Ameryka Włochy Bielsko-Biała Andrzej Kopiczyński Wacław Kowalski Cezary Pazura Marek Koterski Sylwester Chęciński Andrzej Mularczyk Jerzy Gruza historia Polski historia PRL ZSRR HISTORIA akcja charytatywna

Starych polskich kreskówek nieśmiertelny czar

Dzisiaj to prawie nie do uwierzenia, ale przed laty, gdy obecni rodzice i dziadkowie sami byli dziećmi, jedna kilkuminutowa kreskówka była pełną telewizyjną ofertą dla najmłodszych na cały dzień! Mimo to tamte filmy są wspominane z wielką nostalgią, a  niektórzy twierdzą, że ówczesne polskie dobranocki były lepsze niż współczesne kreskówki. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM filmy animowane Bolek i Lolek Bielsko-Biała Katarzyna Cygler Monika Suszek Trójka

Szef Bielskiej Zadymki Jazzowej: publiczność podzieliła się na zwolenników zimy i lata

- Pandemia wywróciła nam stoliczek i musieliśmy zorganizować jedną z edycji w lecie. Publiczność gdy zobaczyła inne, zupełnie nowe walory Zadymki, że może być ciepło, że można wieczorem usiąść w ogródku na Rynku i posłuchać muzyki, podzieliła się na zwolenników tradycyjnej, zimowej odsłony i zwolenników lata. Przy okazji jubileuszu postanowiliśmy zaszaleć i zaspokoić i jednych, i drugich. Stąd dwie edycje w tym roku - mówił w Dwójce Jerzy Batycki, pomysłodawca i dyrektor Bielskiej Zadymki Jazzowej.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Jerzy Batycki Bielsko-Biała Bielska Zadymka Jazzowa Dwójka MUZYKA Jakub Kukla

"Jazz.PL". Tymon Kosma z zespołu Kosmonauci: nie mamy lidera

- Na początku to ja przynosiłem najwięcej kompozycji. Potem jednak, jak do zespołu doszedł też Miłosz, balans sił, jeżeli chodzi o repertuar, zaczął się naturalnie równać. Do dziś tak jest i jest to super - mówił w Dwójce Tymon Kosma, jeden z Kosmonautów, czyli zespołu, który wystąpi w najbliższy piątek (26.05) w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Jazz koncert Roch Siciński Bielsko-Biała Dwójka MUZYKA

Jarosław Kaczyński spotkał się z mieszkańcami Żywiecczyzny. Robert Knap podsumowuje jego wizyty

- Myślę, że kierunek dotyczący przede wszystkim troski o rynek pracy i wsparcia państwa w celu utrzymaniu jak największej liczby miejsc pracy i bardzo niskiego bezrobocia, jest priorytetowy - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Knap (TVP Info).  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka Jarosław Kaczyński Bielsko-Biała opozycja Krajowy Plan Odbudowy PiS Żywiec

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w Bielsku-Białej: Polska przestała być krajem niskich płac

- Dziś w rankingu OECD jesteśmy, państwo w to pewnie nie uwierzą, zaraz za Japonią. Między nami a Japonią żadnego innego kraju nie ma - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Bielska-Białej. - Polska przestała być krajem niskich płac - stwierdził prezes PiS.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość PiS polityka Bielsko-Biała POLSKA wybory w Polsce

Towarzysze z dzieciństwa. Bohaterowie najpiękniejszych polskich bajek

Kot Filemon, Miś Uszatek, Koziołek Matołek, Reksio czy Piotrek z Zaczarowanego Ołówka… Czy bohaterowie naszego dzieciństwa mogą także współcześnie podobać się dzieciom? Z okazji Dnia Dziecka w "Trójce przed południem" wspominamy bohaterów najpiękniejszych polskich bajek sprzed lat. Jak zmieniła się animacja? Na co stawiają najnowsze produkcje? 
Zobacz więcej na temat:  Bolek i Lolek Miś Uszatek Bielsko-Biała filmy animowane animacja bajka wieczorynka Trójka KULTURA Marta Piasecka