Wieniawski, Hłasko i Lem. Nowa ramówka Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 11:45
Jesienna ramówka Programu 2 Polskiego Radia rusza już 12 września. Oto szczegóły.
Wieniawski, Hłasko i Lem. Nowa ramówka Dwójki
Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Zobacz także
yoon1200.jpg
Wieniawski 2016. Rusza nowy cykl audycji

Początkowe tygodnie jesieni upłyną nam pod znakiem najważniejszego - obok Konkursu Chopinowskiego - konkursu muzycznego w Polsce, czyli odbywającego się co pięć lat w Poznaniu Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Tegoroczny 15. MKS odbywa się w dniach 8-23 października: planujemy relacje z I etapu, transmisję koncertu inauguracyjnego, przesłuchań od II etapu i koncertu laureatów. Na antenie Dwójki pojawią się także rozmowy z uczestnikami, członkami jury i krytykami oraz recenzje naszych dziennikarzy. Polecamy również poniedziałkowy cykl audycji "Wieniawski 2016" poświęconych zarówno znakomitemu kompozytorowi, jak i historii oraz współczesności tego najstarszego konkursu skrzypcowego na świecie.

Słuchaczy Dwójki czeka również spora dawka dobrej literatury. Dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym w nadchodzącym sezonie w paśmie "Książka do słuchania" zaprezentujemy wiele lekturowych premier.

Przed nami również premiery teatralne: będą nowe słuchowiska według tekstów klasycznych ("Lilla Weneda" Słowackiego, "Nie-boska komedia" Krasińskiego, "Hamlet" oraz "Kupiec wenecki" Szekspira), ale i współczesnych (m.in. dramat Mrożka).


Zobacz także
piotr adamczyk w tpr-  -- 10_.jpg
"Proces" i inne lektury. Dwójka zaczytana jesienią

A oto kilka innych nowości i zmian proponowanych przez Program 2 Polskiego Radia:

W poniedziałkowe wieczory (godz. 19.30) w cyklu "Europa Chopina" przypomnimy najwybitniejsze interpretacje utworów naszego narodowego kompozytora, zarówno z Konkursów Chopinowskich, festiwali (Chopin i jego Europa, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju), jak i z nagrań płytowych.

W piątek o godz. 18.00 naprzemiennie pojawiający się autorzy zaproszą na godzinną rozmowę, której tematem będą: problemy środowiska muzycznego (prowadzący: Jacek Hawryluk); zjawiska antropologiczne i etnograficzne (prowadzący: Piotr Kędziorek) i premiery kinowe i teatralne (prowadzący: Jacek Wakar).

Audycje "Skarbiec nauki polskiej", "Wariacje Szekspirowskie", "Akademia kina", "W stronę Sienkiewicza" zmieniają porę nadawania – w piątek z godz. 22.30 na godz. 15.00. W piątkowe wieczory (godz. 21.30) będą emitowane: dwa razy w miesiącu "Na dachu świata", raz w miesiącu – "Innymi słowy", raz w miesiącu – "Retrospekcje".

"Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" (sobota 16.00) Hanny Marii Gizy będzie emitowany naprzemiennie z rozmowami Jerzego Kisielewskiego.

W sobotni wieczór (23.00) pojawi się "Rachunek myśli" – audycja Barbary Schabowskiej z udziałem filozofa oraz, co drugi tydzień, Michała Nowaka z udziałem psychologa.

Niedzielne audycje "Ten cały musical" oraz "Muzyka w kadrze" z godz. 18.00 przechodzą na 12.00. "Słuchanie świata" znajdziemy w niedziele o 17.00 (naprzemiennie tu również: "Muzyczna Scena Tradycji" i "Mikrokosmosy"), zaś "Tematy przewodnie"  - w niedzielnym "Poranku Dwójki".

Również w niedziele, o godz. 18.00, zaprezentujemy audycje poświęcone kulturze wieków dawnych: "Między dźwiękami" lub "Kryzys wieku średniego". Wieczory niedzielne natomiast to czas dla rozmowy o literaturze ("Dwukropek" Doroty Gacek oraz Andrzeja Franaszka, dyskusje Piotra Kofty o nowych zjawiskach literackich oraz "Literatura non-fiction" Katarzyny Nowak). Niedzielę zakończy nowa audycja: "Ton świata". Będzie to szeroka panorama world music obejmująca zarówno wykonania muzyków tradycyjnych, jak i jazzowe, rockowe, elektroniczne czy awangardowe eksperymenty.

Szczegóły związane z najbliższym tygodniem znajdą Państwo w ramówce. Przypominamy, że na stronie radiowej Dwójki codziennie przedstawiamy zapowiedzi wszystkich najważniejszych audycji.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: Dwójka
Czytaj także

Jesień z chórem. Od Faith No More po Szymborską

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 13:13
Zapraszamy na zbliżające się koncerty Chóru Polskiego Radia. W programie prawykonania dzieł polskich twórców i współpraca z legendarnym wokalistą Mikiem Pattonem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

59. Warszawska Jesień w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 14:45
Współorganizowany przez Program 2 Polskiego Radia festiwal rozpocznie się 16 września. Zapraszamy na transmisje koncertów, których gwiazdą będzie m.in. Fabián Panisello.
rozwiń zwiń