"Emerge". Energetyzujące dzieła symfoniczne

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 15:45
Dwójka poleca pierwszą monograficzną płytę Tomasza Jakuba Opałki, uważanego za jednego z najbardziej charakterystycznych kompozytorów swojej generacji.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/TBIT/domena publiczna

Młody twórca słynie przede wszystkim ze swoich dzieł orkiestrowych, dlatego w albumie słyszymy cztery kompozycje przeznaczone na duże składy instrumentalne: "Collisions of the Matter", "Emerge", "D.N.A." oraz "Quadra". Każdy z nich ma swoją niepowtarzalną historię i każdy stanowił dla kompozytora swoisty przełom w myśleniu zarówno o harmonice, strukturze, jak i oprowadzeniu muzycznej narracji. Opałkę na tle wielu twórców współczesnej muzyki poważnej wyróżnia energetyka jego kompozycji, które toczą się wartko, utrzymując uwagę słuchacza od pierwszego do ostatniego dźwięku.

Urodzony w 1983 r. Tomasz Jakub Opałka jest jednym z niewielu młodych twórców, mających tak bogate doświadczenie symfoniczne. Jego muzykę wyróżnia dynamizm, wrażliwoś na brzmienie, wysmakowana orkiestracja oraz innowacyjne poszukiwania w zakresie harmoniki ("D.N.A." – skale inspirowane kodem genetycznym, "Horyzont zdarzeń" – eksploracja możliwości harmoniki dwierdtonowej etc.). W swoich kompozycjach łączy różnorodne wpływy i inspiracje, odżegnując się zarówno od konceptualizmu, jak i postmodernizmu.

materiały prasowe/mz

Zobacz więcej na temat: kompozytor muzyka klasyczna

Czytaj także

Tekla Bądarzewska - zapomniana kompozytorka

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 14:39
Tekla Bądarzewska była pianistką, kompozytorką i autorką największego przeboju XIX wieku, który zawładnął sercami słuchaczy za oceanem, w Kanadzie, Australii i Japonii. W Polsce jednak pozostawała nieznana. O twórczyni "La priere d’une vierge" opowiadała w programie Kobiety Sukcesu pisarka dr Beata Michalec, autorka pierwszej na świecie biografii polskiej kompozytorki "Tekla z Bądarzewskich-Baranowska, autorka nieśmiertelnej La prière d’une vierge".
rozwiń zwiń