Polskie Radio
Section05
muzyka fortepianowa

"Koncert Chopinowski": Józef Hofmann i jego interpretacje dzieł Chopinowskich

Bohaterem kolejnego wydania audycji był Józef Hofmann. Usłyszeliśmy, nagrany w 1903 roku, pierwszy Chopinowski utwór pianisty - Poloneza A-dur op. 40 nr 1 - oraz Koncert e-moll op. 11 zarejestrowany podczas koncertu transmitowanego przez amerykańską stację radiową 13 marca 1938 roku. Soliście towarzyszyła wtedy Nowojorska Orkiestra Filharmoniczna pod dyrekcją Johna Barbirollego.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach muzyka klasyczna Fryderyk Chopin Józef Hofmann muzyka fortepianowa

"Koncert Chopinowski": walce Chopina w interpretacji Barbary Hesse-Bukowskiej [POSŁUCHAJ]

W tym roku minęło 10 lat od śmierci Barbary Hesse-Bukowskiej - znakomitej pianistki, laureatki II nagrody IV Konkursu Chopinowskiego z 1949 r. Przy tej okazji Adam Rozlach przypomniał walce w jej wykonaniu z płyty amerykańskiej wytwórni "Westminster", ukazującej w roku 150. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina polskich laureatów Konkursów Chopinowskich.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Barbara Hesse-Bukowska Fryderyk Chopin Adam Rozlach muzyka fortepianowa

"Koncert Chopinowski". Kompozycje Chopina w wykonaniu Nelsona Freirego. Część 1 i 2 [POSŁUCHAJ]

W dwóch audycjach usłyszeliśmy poematy nocy autorstwa Fryderyka Chopina w wykonaniu Nelsona Freirego. Zmarły w 2021 roku brazylijski artysta jest uważany za jednego z najwybitniejszych pianistów XX wieku. Adam Rozlach przypomniał Nokturny z opusów 9, 15, 27 i 32 (19.11) oraz 37, 48, 55 i 62 (26.11) w interpretacji Freirego nagrane w 2009 roku.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach muzyka klasyczna muzyka fortepianowa Fryderyk Chopin Nelson Freire

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości - muzyczna uczta dla duszy

Przed nami 26 godzin muzyki, 11 osobnych koncertów i ponad 50 autorów. Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości startuje już dziś (10.11) o godz. 19.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, więc przyjście do Studia im. Witolda Lutosławskiego może być idealną propozycją dla miłośników muzyki; również tych, którzy preferują słuchanie Chopina w porze nocnej.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Karolina Rożej Katarzyna Gójska Maraton Chopinowski Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości muzyka fortepianowa muzyka klasyczna

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości. Ponad doba z muzyką Chopina

Przez 26 godzin w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego będą rozbrzmiewały opusy Fryderyka Chopina, czego będzie można słuchać na żywo na miejscu lub w internecie. To wszystko w ramach Maratonu Chopinowskiego Polskiego Radia w Święto Niepodległości, który rozpoczął się w piątek (10 listopada) o godz. 19.00.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Magdalena Sawicka Maraton Chopinowski Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości Fryderyk Chopin studio im. Witolda Lutosławskiego muzyka klasyczna muzyka fortepianowa

Album "Melodies. The Magic Mountain" - muzyka prosto z serca Mateusza Pałki

- To bardzo osobisty zapis muzyki, która płynie prosto z serca i chciałbym, żeby do serca również trafiła - mówi o swojej płycie "Melodies. Magic Mountain" Mateusz Pałka. Związany z krakowskim środowiskiem pianista, improwizator i kompozytor wydał pod koniec października ze swoim trio drugi album; wydawnictwo ukazało się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Mateusz Pałka Mateusz Pałka Trio muzyka fortepianowa Jazz

Wiesław Dąbrowski zaprasza na X Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego. Co w programie?

Misją Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie jest przywrócenie pamięci o jednym z największych polskich patriotów, światowej sławy pianiście, kompozytorze, mężu stanu, dyplomacie, polityku i filantropie - Ignacym Janie Paderewskim. Tegoroczna, dziesiąta edycja wydarzenia, rozpocznie się 4 listopada; o programie jubileuszowej odsłony festiwalu w "Muzycznej Jedynce" opowiedział jego dyrektor, Wiesław Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Wiesław Dąbrowski Festiwal Paderewskiego muzyka klasyczna muzyka fortepianowa Ignacy Jan Paderewski Warszawa

II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Kto zagra w II etapie?

II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych trwa w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W niedzielę (8 października) odbyły się ostatnie przesłuchania I etapu. Późnym wieczorem poznaliśmy piętnastu uczestników zakwalifikowanych do II etapu. Swoimi przemyśleniami podzielił się ze słuchaczami Adam Rozlach. 
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin muzyka klasyczna muzyka fortepianowa Adam Rozlach Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych

"Koncert Chopinowski": kompozycje Fryderyka Chopina na instrumentach historycznych [POSŁUCHAJ]

W przypadającym na Międzynarodowy Dzień Muzyki wydaniu "Koncertu Chopinowskiego" usłyszeliśmy kolejne pieśni Fryderyka Chopina w wykonaniu Olgi Pasiecznik (sopran) i Mariusza Godlewskiego (baryton), a Tomasz Ritter, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, zagra dwa Nokturny na kopii pianoforte Grafa z ok. 1819 r.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach muzyka klasyczna muzyka fortepianowa Fryderyk Chopin

Adam Bieranowski – pianista zakochany w muzyce i perkusji

"Serdeczne dźwięki" odwiedził multiinstrumentalista, który znalazł się w interesującym punkcie muzycznej kariery. Zawodowe spełnienie może działać usypiająco, jednak Adam Bieranowski czuje, że to nie jest moment na delektowanie się sukcesem, lecz na intensywną pracę i poszukiwanie coraz to ciekawszych artystycznie przestrzeni dla rozwoju kreatywności i kunsztu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Krautwurst MUZYKA fortepian muzyka rozrywkowa muzyka fortepianowa

Paderewski w Parku Ujazdowskim. Wiesław Dąbrowski zapowiada cykl koncertów plenerowych

- Chopin został wylansowany przez Paderewskiego. Teraz my, wzorem Koncertów Chopinowskich, realizujemy koncerty Paderewskiego - zapowiada Wiesław Dąbrowski, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego. W każdy weekend sierpnia, podczas darmowych koncertów plenerowych w Parku Ujazdowskim, usłyszymy m.in. dzieła z repertuaru kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Ignacy Jan Paderewski muzyka klasyczna muzyka fortepianowa Warszawa