"Osty". Koncert tria Sutari przed premierą płyty

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 17:05
W sobotę 25 marca zespół zaprasza do Bemowskiego Centrum Kultury w Warszawie na warsztaty wokalne oraz przedpremierowy koncert promujący płytę "Osty". Wydarzenie jest kolejną odsłoną cyklu Folkowo Bemowo.
Trio Sutari
Trio SutariFoto: materiały prasowe

Warszaty wokalne
godzina 12.00

Zespół Sutari zaprasza wszystkich chętnych – wiek nie odgrywa roli liczy się tylko gotowość na niezwykła przygodę.

Prosimy o przyniesienie ze sobą dowolnego przedmiotu domowego, który szczególnie ciekawie dla każdego brzmi. Niech to będzie wydająca magiczne dźwięki filiżanka lub butelka, czy też na przykład ciekawie szeleszcząca gazeta, albo piszcząca zabawka.

Artystki będą uczyć jak używać najbardziej niezwykłego instrumentu w historii człowieka – ludzkiego głosu. Na podstawie tradycyjnych ludowych pieśni pokażą jak  w wielogłosowym śpiewaniu spotkać się w dźwięku, rytmie i opowiadanej w pieśni historii. Razem odkryjemy świat "muzyki codzienności" tworzonej przez różne przedmioty – instrumenty domowe, która zawsze towarzyszyła ludowym pieśniom.

Przygotowane na warsztatach pieśni z towarzyszeniem instrumentów domowych pojawią się, oczywiście we wspólnym wykonaniu na wieczornym koncercie.

Sutari - przedpremierowy koncert promujący płytę "Osty"
godzina 19.00

Sutari to unikalna na polskiej scenie folkowej, jedyna w swoim rodzaju formacja. Niezwykły mix trzech kobiecych talentów, temperamentów i głosów: Zosia Zembrzuska, Kasia Kapela i Basia Songin -są wokalistkami, instrumentalistkami, aktorkami i performenkami. Od kilku lat działają na różnych polach od muzyki i teatru aż po taniec i film. W ich repertuarze znajdują się niebanalne, intrygujące opracowania pieśni ludowych z wielu regionów Polski, a także własne kompozycje utrzymane w ludowej poetyce i twórczo z nią dialogujące.

Z tradycyjnych pieśni wydobywają kujawski swing czy też mazowiecki soul, a ludowe śpiewy, szepty czy okrzyki odważnie łączą z dźwiękami tarki, ostrzonego noża czy butelek a nawet zwykłego miksera.

"Sporo eksperymentujemy z brzmieniem" – mówią same artystki. Wykorzystują dźwięki przedmiotów kuchennych, które nazywają instrumentami domowymi pomagającymi im w przypomnieniu tradycji wspólnego śpiewania przy codziennych pracach.

Ta oryginalna, bardzo współczesna interpretacja ludowych pieśni przyniosła Sutari nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja w 2012 roku, a także otworzyła drzwi wielu europejskich sal koncertowych i festiwali folkowych. Wydana w 2014 płyta "Wiano" otrzymała tytuł Folkowego Debiutu Roku" przyznawany przez międzynarodowe grono dziennikarzy muzycznych. A jedna z jurorek, Lopa Kotahri z Radia BBC 3 powiedziała: "… śpiewają z taką lekkością, płynnie wymijają się i spotykają głosami, tworzą przy tym intymność i swawolność skrywającą ich wirtuozerię. Odurzające i hipnotyczne. Po prostu genialne".

I taki właśnie: odurzający, hipnotyczny i po prostu genialny będzie ich koncert na scenie Folkowo/Bemowo.

Podczas koncertu usłyszymy między innymi najnowsze utwory formacji z przygotowywanej właśnie do wydania płyty "Osty"

Wydarzenie odbędzie się w Sali Koncertowej Bemowskiego Centrum Kultury (ul. Górczewska 201, Warszawa).

***

materiały prasowe/mc/bch

Zobacz więcej na temat: folk koncert Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak