Telefoniczna licytacja Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 14:01
Dzięki zaangażowaniu słuchaczy Dwójki udało nam się uzbierać ponad 48 tysięcy złotych. Kwota ta zostanie przekazana na budowę Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem, o które walczy Stowarzyszenie "Wspólny Świat" z Białej Podlaskiej.
Audio
Rysunkowe podziękowanie, jakie wszystkim zaangażowanym w licytację - a przede wszystkim słuchaczom Dwójki - przesłało Stowarzyszenie Wspólny Świat z Białej Podlaskiej
Rysunkowe podziękowanie, jakie wszystkim zaangażowanym w licytację - a przede wszystkim słuchaczom Dwójki! - przesłało Stowarzyszenie "Wspólny Świat" z Białej PodlaskiejFoto: mat. prom.

Puszczanie blaonów - dzień autyzmu 1200.JPG
Odwiedź stronę akcji "Kultura Pomaga" 2017

Słuchacze podczas akcji "Kultura Pomaga" mieli okazję licytować niepowtarzalne przedmioty podarowane przez artystów i przyjaciół Programu 2. Rekordzistą został obraz "Topole" Franciszka Maśluszczaka, który wylicytowano za 7500 złotych. Tych, którym nie udało zdobyć upatrzonych przedmiotów, zapraszamy na stronę akcji "Kultura Pomaga", gdzie można wylicytować filiżanki z podpisami znanych osób ze świata kultury, takich jak m.in.Michał Lorenc, Anna Dymna, Jan "Ptaszyn" Wróblewski czy Jacek Kaspszyk. Cena wywoławcza każdej filiżanki to 222 złote.

Poniżej prezentujemy listę przedmiotów, które zostały wylicytowane na antenie:

1. Obraz "Plac Zamkowy" Edwarda Dwurnika, olej na płótnie 40x30 cm

Cena ostateczna:
6500 zł

2. Kartka-wyklejanka autorstwa Wisławy Szymborskiej

Cena ostateczna:
5500 zł

3. Jubileuszowy zestaw filmów Andrzeja Wajdy, albumy poświęcone reżyserowi i kolekcjonerski egzemplarz DVD z autografem reżysera

Cena ostateczna:
3000 zł

4. Obraz "Temat mongolski" Andrzeja Strumiłły, gwasz na kartonie 62,5x41,5 cm

Cena ostateczna:
5000 zł

5. Obraz "Topole" Franciszka Maśluszczaka, akwarela na kartonie 74,5x58 cm

Cena ostateczna:
7500 zł

6. Obraz Dariusza Twardocha, suchy pastel na kartonie, utrwalony, 50,5x40,5 cm

Cena ostateczna:
4444 zł

7. Giclee (technika graficzna) "Tajemnica Bramy Chojnowskiej" Jarosława Jaśnikowskiego (109x74,5 cm) z albumem artysty i dodatkami

Cena ostateczna:
1333 zł

8. Egzemplarz z limitowanej edycji "Missa Brevis. Szkice. Rękopis. Nagranie" Krzysztofa Pendereckiego z dedykacją

Cena ostateczna:
1550 zł

9. Dwutomowe wydanie "Don Kichota" Miguela de Cervantesa z ilustracjami Józefa Wilkonia z dedykacją artysty

Cena ostateczna:
3000 zł

10. Obraz „W pracowni A.S.P” Edmunda Burkego, olej na płótnie 110x145 cm

Cena ostateczna:
4500 zł

11. Rysunek węglem na papierze Józefa Toma, 46,5x36,5 cm

Cena ostateczna:
1300 zł

12. Album „Czarne morze betonu” Rafała Milacha z sygnowaną fotografią

Cena ostateczna:
700 zł

13. Płyta „Ilha do Meu Fado” z autografem Carli Pires

Cena ostateczna:
1111 zł

14. Kolacja w warszawskiej restauracji Piotra Adamczyka

Cena ostateczna:
900 zł

15. Dwutomowe wydanie „Poezji zebranych” Bolesława Leśmiana z autografami aktorów


16. Autograf Agaty Kuleszy

Cena ostateczna:
1500 zł

Cena ostateczna:

300 zł

***

Na licytacji znalazł się obraz "Plac Zamkowy" Edwarda Dwurnika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy i grafików, znanego z rozbudowanych cykli malarskich, twórcy niepokornego, lubiącego prowokować, którego dzieła nieustannie znajdują uznanie publiczności, a przy tym bez wątpienia należą do kanonu sztuki współczesnej.

Podczas licytacji można było powalczyć również o wyjątkową pamiątkę po laureatce Literackiej Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej. Jest to wyklejanka z 1975 roku, którą poetka wysłała do bliskich wraz z życzeniami świątecznymi i noworocznymi.

Do zdobycia było także podarowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, niedostępne w rynkowej dystrybucji wydawnictwo, przygotowane w ubiegłym roku z okazji 90. urodzin Andrzeja Wajdy. To 40 (!) płyt DVD a na nich - 25 filmów fabularnych wybranych przez samego reżysera oraz 15 krążków z materiałami dodatkowymi: dokumentami i filmami krótkometrażowymi Andrzeja Wajdy czy materiałami z planów.

Oprócz tego zwycięzca licytacji otrzymał album "Wajda. 40/90", książkę "Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym" oraz kolekcjonerskie wydanie DVD filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" z autografem reżysera!

Podlasie hucznie obchodzi Rok Profesora Andrzeja Strumiłły. Wybitny malarz, grafik, rzeźbiarz, pisarz, poeta, scenograf i fotograf w październiku skończy 90 lat. Na charytatywną licytację Dwójki przekazał "Temat mongolski" - impresję związaną ze swoimi licznymi podróżami na Wschód.

Franciszek Maśluszczak podarował na licytację akwarelę "Topole". Jak mówi, od pewnego czasu coraz częściej na swoich obrazach przedstawia drzewa, które fascynują go nie tylko jako elementy świata przyrody, ale też mikroświaty zależne od chrząszczy, gąsienic i innych istot. Zapach lasu, jego tajemnicze życie, mnogość barw, chęć ucieczki od świata ekranów i telewizorów - to inspiracje malarza. "Topole" są nie tylko pięknym obrazem, ale i zachętą do samodzielnego odkrywania na nowo otaczającego nas świata.

Dariusz Twardoch – mistrz malarstwa pastelowego – podarował z kolei obraz z cyklu prezentującego życie Ludzieńków – kruchych marionetek w świecie marzeń i wspomnień. Prace artysty były prezentowane m.in. w Chicago, Clervo, Londynie, Bazylei, Frankfurcie, Melbourne czy Vierzon, gdzie otrzymał nagrodę publiczności na konkursie malarskim.

Dla miłośników surrealizmu mieliśmy nie lada gratkę – komplet od Jarosława Jaśnikowskiego. Jego głównym elementem jest giclée "Tajemnica Bramy Chojnowskiej". Dzieło należy do cyklu obrazów nawiązujących do historii i architektury Legnicy. Jarosław Jaśnikowski w swoich pracach tworzy światy alternatywne, pełne wszelkiego rodzaju fantastycznych pojazdów i machin. W lepszym poznaniu jego twórczości, którą można oglądać m.in. w otwartym niedawno Muzeum Magicznego Realizmu Ochorowiczówka w Wiśle, pomoże dołączony do zestawu album z autografem artysty.

Fot. Paweł Siwek Fot. Paweł Siwek

Na licytacji znalazło się też unikatowe wydawnictwo cenne nie tylko dla miłośników twórczości maestro Krzysztofa Pendereckiego – jeden ze 199 egzemplarzy "Missa Brevis. Szkice. Rękopis. Nagranie". To najwyższej jakości kopie szkiców i rękopisów partytury Missa Brevis na chór a capella, dzięki którym każdy będzie mógł prześledzić, jak powstawała druga po Polskim Requiem msza Krzysztofa Pendereckiego. Zwieńczeniem wydawnictwa jest płyta CD z wykonaniem utworu przez Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Wydawnictwo jest darem Chain Fundacji Chem Poland na Rzecz Kultury. Zwycięzca licytacji otrzymał imienną dedykację podpisaną przez maestro Pendereckiego.

Podczas ubiegłorocznej licytacji wielkim powodzeniem cieszyła się ilustracja Józefa Wilkonia do nowego wydania „Don Kichota” Miguela de Cervantesa. Uroczysta premiera książki odbyła się w październiku 2016 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego dzięki wsparciu radiowej Dwójki. W tym roku można było zdobyć egzemplarz powieści Cervantesa o przemyślnym szlachcicu z Manczy z 96 ilustracjami Józefa Wilkonia wraz z imienną dedykacją dla zwycięzcy licytacji. To najbogatsze w ilustracje wydanie "Don Kichota" wydane dotąd w Polsce i jedno z najbogatszych, jakie ukazały się dotychczas na świecie! Darczyńcą jest Chain Fundacja Chem Poland na Rzecz Kultury.

Zdecydowanie największym dziełem podczas tegorocznej licytacji (110x145 cm) był obraz Edmunda Burkego z 1962 roku podarowany przez Ewę Cytowską. Edmund Burke był polskim malarzem i grafikiem, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie projektował polichromie elewacji kamienic na Starym i Nowym Mieście w Warszawie. Jest też autorem zegara na ulicy Zapiecek. W latach 50. był profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – obraz przedstawia warsztaty prowadzone najprawdopodobniej przez samego artystę.

Podczas charytatywnej aukcji Dwójki można było również zdobyć również rysunek węglem na papierze przedstawiający odbudowującą się Warszawę, a dokładniej – Rynek Starego Miasta. Praca powstała w 1954 roku, a jej autorem jest Józef Tom – malarz i grafik, absolwent ASP w Warszawie oraz szkół w Berlinie i Monachium.

Na nowego właściciela czekała książka "Czarne morze betonu" Rafała Milacha - jednego z najbardziej znanych polskich fotografów. Laureata m.in. World Press Photo, Pictures of the Year International czy Photography Book Now. Rafał Milach współpracuje z topowymi polskimi i europejskimi tytułami prasowymi.

"Czarne morze betonu" to fotograficzna podróż na Ukrainę, która wciąż zmaga się z sowiecką przeszłością. Jak zauważa autor:
Na powierzchni jest popękany, z rdzawymi zaciekami, ale mocno osadzony w ziemi. Beton jest jak wyrzut sumienia w czarnomorskim pejzażu. Przypomina, że zmiany zachodzą powoli. Przypomina Ukrainę, która bardzo chce się zmienić, ale nie może. Tak jakby tym betonem udało się zalać nie tylko przestrzeń zewnętrzną, ale i wewnętrzną.
Od Pomarańczowej Rewolucji upłynęło zaledwie kilka lat, a ludzie już stracili nadzieję, że się uda, że może być lepiej. W czarnomorskich kurortach odpoczywał kiedyś cały Związek Radziecki. Po sowieckich kurortowiczach została sowiecka architektura, mentalność i sentyment.

Do książki dołączona jest sygnowana fotografia Rafała Milacha!

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Carla Pires, gwiazda tegorocznej, 20. Odsłony Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" przekazała na aukcję swoją płytę z autografem. Album "Ilha do Meu Fado" jednej z najbardziej popularnych portugalskich artystek, a jednocześnie znanej aktorki, z pewnością uświetni domową kolekcję muzyki.

Państwowy Instytut Wydawniczy po raz kolejny wsparł akcję "Kultura Pomaga". Tym razem na licytację przekazał nowowydane, dwutomowe "Poezje zebrane" Bolesława Leśmiana z autografami aktorów: Adama Ferencego, Magdy Kumorek i Marcina Kwaśnego.

Fot. Paweł Siwek Fot. Paweł Siwek

Nietypowo naszą akcję wsparł w tym roku Piotr Adamczyk. Aktor mający na koncie wiele ważnych ról w filmie i teatrze zaprasza zwycięzcę licytacji na kolację do swojej restauracji w Warszawie!

Zobacz więcej na temat: Kultura pomaga W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 14:10
Podczas tegorocznej akcji charytatywnej "Kultura Pomaga" zbieramy środki na budowę pierwszego w Polsce ośrodka, które zapewni kompleksowe wsparcie osobom autystycznym niezależnie od ich wieku.
rozwiń zwiń