Polskie Radio
Section05
autyzm

Życie z osobą rozumiejącą świat inaczej. Eliza Kącka o swojej książce "Wczoraj byłaś zła na zielono"

Życie z dzieckiem ze spektrum inności to doświadczenie, które ludziom postronnym trudno sobie wyobrazić, ale które także trudno opowiedzieć. Gościni Michała Nogasia spróbowała: jej niezwykle osobista książka "Wczoraj byłaś zła na zielono" ukaże się już w maju. I właśnie o niej, a raczej wokół niej, toczyła się rozmowa.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA autyzm spektrum autyzmu psychologia dziecko mama wychowanie opieka Eliza Kącka Michał Nogaś Trójka

"Opowiem wam o moim synu Wojtusiu". Reportaż Małgorzaty Furgi (Polskie Radio Szczecin)

Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Chodzi o podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, akceptację dla różnorodności i odmienności rozwojowej, przeciwdziałanie izolacji, dyskryminacji i łamaniu praw osób z autyzmem, tworzenie przyjaznego, rozumiejącego otoczenia społecznego.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak pr poleca Małgorzata Furga zdrowie zdrowie dziecka autyzm choroba

A jak autyzm. "Linia A" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a cały kwiecień uważany jest za miesiąc, w którym mówi się na ten temat i akceptacji społecznej. Wśród osób dotkniętych autyzmem jest  dość liczne grono młodych Miłośników Komunikacji Miejskiej i to właśnie ich członkowie dwa lata temu wpadli na pomysł, by na 2 kwietnia zorganizować EDUKACYJNĄ LINIĘ AUTOBUSOWĄ – A jak AUTYZM.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska autyzm

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Ta świadomość społeczna ogromnie wzrosła"

Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie - obchodzony 2 kwietnia - został ustanowiony przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 16 lat temu. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. Także zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Rafał Motriuk autyzm psychologia psychologia dziecięca

"Nietypowy bieg" dla całych rodzin odbył się w Pruszkowie

"Nietypowy bieg" jest bardzo podobny do innych tego typu wydarzeń, ponieważ jest w nim zarówno linia startu jak i mety oraz pewien dystans do pokonania. Jest jednak różnica polegająca na dowolności w ustawieniu linii mety. - Dla osób, które zmagają się z różnymi zaburzeniami neurorozwojowymi (ze spektrum autyzmu, z Zespołem Aspergera, ADHD), sam już udział w biegu może być nie lada wyzwaniem. Dlatego ta ruchoma granica ma pokazać, jak różne możliwości i predyspozycje mają osoby neuroatypowe i jak łatwe do pokonania są one dla osób nie posiadających tego typu zaburzeń – mówiły w audycji Polskiego Radia Dzieciom członkinie zarządu fundacji "Pocztowy Dar". Kto mógł wziąć w nim udział i jak można było pomóc dzieciom w terapiach i późniejszym starcie w dorosłość? Zapraszamy do lektury!
Zobacz więcej na temat:  autyzm zaburzenia rozwoju neurologia dzieci Pruszków bieganie rozwój dziecka zdrowie dziecka czas wolny radio dla rodziców patronatPRD

Obozy dla osób z autyzmem. Środowisko osób niepełnosprawnych zmienia się na lepsze?

Od 2011 roku fundacja "Toto Animo" działa przede wszystkim na rzecz, tak zwanych nisko funkcjonujących, czyli niesamodzielnych osób z autyzmem i ich rodzin. A o obozie na Mazurach i o tym, co na lepsze zmieniło się w środowisku osób z niepełnosprawnościami, z Bożeną Okuń, członkiem zarządu fundacji "Toto Animo", rozmawiał Wojciech Urban.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni autyzm Wojciech Urban

Jak zmienia się życie rodzica autystycznego dziecka?

Diagnoza to dla wielu rodziców moment przełomowy. Zwiastuje zmiany, które dotkną bezpośrednio dziecko, a pośrednio całą rodzinę, jak i grupę bliższych oraz dalszych znajomych. Choć słowo autyzm nie paraliżuje już tak bardzo jak kiedyś, nadal w kontekście własnego dziecka sprawia, że rodzice początkowo się gubią, a gdy nie otrzymują wsparcia od początku, ich zagubienie wzrasta.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Marcin Perfuński autyzm zaburzenia rozwoju dziecko rodzicielstwo

Szkoła dla osoby w spektrum autyzmu. Jak wybrać przestrzeń, która nie zaburzy rozwoju dziecka?

Jednym z nurtujących problemów rodziców dziecka autystycznego jest wybór odpowiedniego miejsca, w którym będzie mogło być akceptowane, rozumiane i rozwijające się na miarę swoich możliwości. Wybór szkoły jest istotny - musi być to szkoła, w której rozumie się istotę problemów wynikających z autyzmu oraz taka, która jest otwarta na poszukiwanie nowych metod pracy. U sporej grupy dzieci z autyzmem pojawia się również niepełnosprawność intelektualna, a wówczas postęp edukacyjny jest wolniejszy.
Zobacz więcej na temat:  autyzm zdrowie dziecka Strefa Rodzica zaburzenia rozwoju Joanna Ficińska

Dzieci i młodzież w spektrum autyzmu. Trudności w ich codzienności

W ostatnim czasie, również na antenie Polskiego Radia Dzieciom, wiele mówi się o dzieciach w spektrum autyzmu. Nieco pomijany wydaje się fakt, że dzieci te kiedyś dorosną, a zanim wejdą w dorosłość, będą nastolatkami. O sytuacji osób w spektrum autyzmu mówiła w audycji "Strefa Rodzica" Izabela Hnidziuk-Machnica z fundacji Ale Klasa. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica autyzm radio dla rodziców zdrowie dziecka psychologia dziecięca