Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 14:10
Podczas tegorocznej akcji charytatywnej "Kultura Pomaga" zbieramy środki na budowę pierwszego w Polsce ośrodka, które zapewni kompleksowe wsparcie osobom autystycznym niezależnie od ich wieku.
Podopieczni Stowarzyszenia Wspólny świat świętujący Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Podopieczni Stowarzyszenia "Wspólny świat" świętujący Światowy Dzień Świadomości AutyzmuFoto: Stowarzyszenie "Wspólny Świat"

Dogoterapia 2015 1200.jpg
Kultura Pomaga – w tym roku dzieciom z autyzmem

O jego powstanie walczy Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych Zaburzeniach "Wspólny Świat" z Białej Podlaskiej. Powstało w 2007 roku z inicjatywy Anny Chwałek – mamy autystycznego Kuby, który urodził się w 2000 roku.

Jak przyznaje, ówczesne standardy diagnozy autyzmu znacząco różniły się od obecnych. Przez ponad rok, odkąd zwróciła uwagę na pierwsze niepokojące objawy w zachowaniu syna, jeździła na konsultacje do kolejnych specjalistów. Większość bagatelizowała problem. Kiedy wreszcie w 2002 roku padło podejrzenie, że Kuba może być autystyczny, Anna Chwałek musiała się zmierzyć z dramatyczną sytuacją. Okazało się, że w Białej Podlaskiej nie ma wyspecjalizowanych terapeutów, którzy byliby w stanie pomóc jej dziecku. Wielką trudnością było znalezienie choćby logopedy. Wiedza na temat autyzmu była nieporównywalnie mniejsza niż dziś.

Punktem zwrotnym było wzięcie Kuby pod opiekę przez Fundację Synapsis. Raz na trzy miesiące Anna Chwałek przyjeżdżała z dzieckiem do Warszawy, a potem – wracała do Białej Podlaskiej ze stosem materiałów i ćwiczeń, które każdego dnia, przez kilka godzin, wykonywała z Kubą. Jednocześnie godząc to z obowiązkami zawodowymi, opieką nad domem i zdrową córką.

Jak sama przyznaje – na dłuższą metę tak się nie dało żyć. Dlatego w 2007 roku postanowiła zachęcić kilkoro innych rodziców dzieci autystycznych i wraz z nimi założyła Stowarzyszenie "Wspólny Świat".

Na początku zorganizowało ono ośrodek terapii prowadzący zajęcia. Pół roku później – przedszkole. Warto podkreślić, że było to drugie w Polsce przedszkole przeznaczone dla dzieci autystycznych (pierwsze założyła w Warszawie Fundacja Synapsis).

Wraz z rozwojem dzieci stało się konieczne zapewnienie im edukacji. Przy stowarzyszeniu powstała wtedy szkoła podstawowa. Potem – gimnazjum. Dziś z pomocy stowarzyszenia "Wspólny Świat" korzysta blisko 200 dzieci, pomaga im 110 specjalistów. Instytucje z zagranicy stawiają ją za wzór - ośrodek współpracuje z podobnymi w Niort we Francji i w białoruskim Brześciu. Placówka opiekuje się także rodzicami dzieci autystycznych, prowadzi dla nich grupy wsparcia i specjalistyczne szkolenia.

WIZ Centrum Autyzmu 04 big.jpg
Fot. materiały Stowarzyszenia "Wspólny Świat"

Niestety, obecna sytuacja lokalowa ośrodka jest dramatyczna. Barak, w którym się mieści, jest w złym stanie technicznym. Przecieka dach w korytarzu i w salach zajęciowych. Stowarzyszenie na bieżąco dokonuje niezbędnych napraw, ale inwestowanie w stary budynek jest nieopłacalne. Tym bardziej, że z każdym rokiem podań o przyjęcie dzieci przybywa i coraz trudniej znaleźć miejsce dla nowych podopiecznych.

Jedynym wyjściem, by stowarzyszenie mogło nadal realizować działania adekwatne do potrzeb, jest budowa centrum, które będzie wyjątkowe w skali kraju. W jednym miejscu będzie oferowana kompleksowa pomoc: od diagnozy i terapii najmłodszych, poprzez wszystkie szczeble edukacji, w tym szkołę przygotowującą do pracy; będzie środowiskowy dom wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, warsztaty terapii zajęciowej i dom pobytu stałego dla dorosłych osób z autyzmem, które będą potrzebowały ciągłego wsparcia. Oferta skierowana od najmłodszych do najstarszych, w jednym miejscu, przez całe ich życie.

Fot. materiały Stowarzyszenia "Wspólny Świat" Fot. materiały Stowarzyszenia "Wspólny Świat"

Stowarzyszenie przygotowuje się do inwestycji od początku istnienia. Ze środków, które udało się zebrać, został zakupiony na preferencyjnych warunkach grunt pod inwestycje oraz opracowano plany architektoniczne centrum. Są już niezbędne pozwolenia na budowę.

Inwestycja jest przewidziana na etapy odpowiadające poszczególnym częściom centrum. W pierwszej będzie znajdował się ośrodek terapii i diagnostyki, a na piętrze – przedszkole dla dzieci z autyzmem. W drugim budynku – szkoła podstawowa. W trzecim – szkoła przysposabiająca do pracy i dom, w którym zamieszkają dorosłe osoby z autyzmem.

Stowarzyszenie stara się o dofinansowanie ze środków unijnych i funduszy transgranicznych, jednak część inwestycji (nie wiadomo jeszcze, jak dużą – a całkowity koszt szacowany jest na 20 milionów złotych) będzie musiało sfinansować samodzielnie. Dlatego potrzebne jest Państwa wsparcie!

Jak można pomóc? Wszelkie informacje znajdują się na stronie akcji.

Zobacz więcej na temat: Kultura pomaga autyzm
Czytaj także

28 950 zł dla chłopaków z Broniszewic. Akcja trwa!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 12:00
1 czerwca podczas specjalnej audycji licytowali Państwo wyjątkowe przedmioty podarowane przez artystów i przyjaciół Dwójki. Ale to nie koniec akcji "Kultura pomaga".
rozwiń zwiń
Czytaj także

#KulturaPomaga. Zebraliśmy ponad 61 tys. zł!

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 17:00
Pieniądze zostaną przeznaczone na Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach. - Zebrana podczas akcji kwota prawie w całości pokryje koszt zakupu pustaków na cały dom - mówi s. Tymoteusza Gil ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika, które prowadzi ośrodek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura Pomaga – w tym roku dzieciom z autyzmem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 17:40
W tym roku Dwójkową akcją charytatywną "Kultura pomaga" będziemy wspierać budowę pierwszego w Polsce Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem w Białej Podlaskiej. Zachęcamy do wpłacania pieniędzy na potrzeby Centrum, a także do uczestnictwa w aukcji internetowej i - 1 czerwca - w licytacji na antenie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

O akcji

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 14:11
Wybitni polscy i światowi artyści, ludzie kultury i przyjaciele Dwójki, a przede wszystkim: nasi Słuchacze - po raz kolejny włączyli się pomoc na rzecz potrzebujących. 
rozwiń zwiń