Szymon Nehring i Jan Englert w koncercie dla Jana Pawła II [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 10:26
Program 2 Polskiego Radia transmitował koncert poświęconego pamięci Jana Pawła II. W 100-lecie urodzin papieża wybitny pianista Szymon Nehring zagrał utwory Fryderyka Chopina, a poezję Cypriana Kamila Norwida przeczytał Jan Englert.
Audio
  • Waldemar Dąbrowski o koncercie poświęconym 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II (Poranek Dwójki)
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: PR

Ojciec Święty Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał, że część społeczną swojego pontyfikatu oparł o norwidowską zasadę czerpania radości z pracy, która jest w istocie jedną z dróg do spełnienia godności ludzkiej. - Sięgając po słowa wieszcza i przywołując muzykę niosącą, jak bodaj żadna inna, idiom polskości, zapraszamy do wspólnej refleksji i przeżycia tego wyjątkowego dnia, który w obecnym, trudnym czasie stać się może nie tylko źródłem artystycznej radości, ale i wewnętrznej siły, tak bardzo dziś nam wszystkim potrzebnej - mówili organizatorzy koncertu poświęconego pamięci Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin.

To wyjątkowe wydarzenie odbyło się (bez udziału publiczności) w poniedziałek 18 maja w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora tej sceny, wystąpili: znakomity pianista Szymon Nehring i wybitny aktor Jan Englert. Wykonali oni bliską sercu Papieża Polaka poezję Norwida i muzykę Fryderyka Chopina.

[ZOBACZ TAKŻE] Jan Paweł II serwis specjalny >>>

- Naszą powinnością było zorganizowanie koncertu Wielkiemu Polakowi, który rangą swojej osobowości wpłynął na losy świata - powiedział Waldemar Dąbrowski radiowej Dwójce. - Cokolwiek by powiedzieć o naszym Wielkim Papieżu, to tak, jakby nic nie powiedzieć. Dlatego najlepiej w sposób symboliczny wpisać się w ten dzień. Taka właśnie jest idea tego koncertu - kameralnego i bardzo intymnego spotkania z muzyką i poezją niezwykle bliską jego sercu - dodał Stanisław Leszczyński, autor scenariusza tego wydarzenia.

W programie wieczoru znalazły się: trzy Nokturny, Etiuda i Sonata h-moll Fryderyka Chopina oraz wiersze Cypriana Kamila Norwida („Moja ojczyzna”, „Moja piosnka II”, „Coś ty Atenom zrobił Sokratesie”, „Pióro”, „Fortepian Szopena”, „Pielgrzym”). Utwory muzyczne grane przez Szymona Nehringa przeplatane były recytacjami Jana Englerta, a na poetycką klamrę koncertu wybrany został wiersz Czesława Miłosza napisany 20 lat temu, czyli „Oda na osiemdziesiąte urodziny Jana Pawła II”.

Transmisja koncertu odbyła się 18 maja 2020 r. na antenie radiowej Dwójki i - w formie wideo - na stronie internetowej stacji oraz na platformie vod.teatrwielki.pl.