Radiowa Dwójka świętuje 85. urodziny wybitnego dyrygenta Jerzego Maksymiuka

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 15:21
O niewielu postaciach można powiedzieć bez zawahania, że bez nich oblicze polskiej kultury byłoby inne, uboższe. Jerzy Maksymiuk, który 9 kwietnia obchodzi swoje 85. urodziny, do takich właśnie ludzi należy. 
Jerzy Maksymiuk
Jerzy MaksymiukFoto: Grzegorz Śledź/PR

By docenić jego imponujący dorobek artystyczny, Program 2 Polskiego Radia przez cały tydzień prezentuje muzykę dyrygenta, pianisty i kompozytora w pasmach "Znacie, to posłuchajcie" i "Filharmonia Dwójki". Zwieńczeniem urodzin będzie specjalny wywiad z Maestro – w piątek, 9 kwietnia, o godz. 17.00. Na rozmowę zaprasza Andrzej Sułek.

- To nie tylko dyrygent i kompozytor, ale przede wszystkim elektryzująca osobowość. Duch tak żywiołowy i nieposkromiony, że wręcz namacalny – niczym materialny byt. To Twórca, który swoim idealizmem i talentem dokonuje trwałych przeobrażeń, takich jak powołanie Polskiej Orkiestry Kameralnej, jak stworzenie fundamentu dla nieprzerwanie funkcjonującej Sinfonii Varsovia, jak setki nagrań i niezapomnianych interpretacji koncertowych, do których wraca się, niczym do muzycznej biblii. I które wciąż powstają – mówi Andrzej Sułek, kierownik muzyczny Programu 2 Polskiego Radia.

Czytaj także:

Ale nie tylko w jego opinii Jerzy Maksymiuk ma niezwykły dar nawiązywania porozumienia z orkiestrami i solistami, ale jest zarazem sam dla siebie najbardziej wymagającym słuchaczem pośród koncertowej widowni. A przy tym – swego rodzaju żywym medium, między audytorium a zespołem, między publicznością a kompozytorem i jego dziełem. Stojąc na dyrygenckim podium, pośrodku, na linii demarkacyjnej łączącej światy wykonawców i słuchaczy, jest częścią obu tych sfer. I tu, i tam – kochany i podziwiany.


POR Agata Szymczewska J Maksymiuk koncert lutos-  18.jpg
Jerzy Maksymiuk: dla Bernsteina każdy koncert był ważny

- Rocznic nie lubię, żadnych świąt, podczas których mam się cieszyć. Nie lubię sylwestra, bo nie lubię wszystkiego, co nakazane, ustalone z góry - mówi Maestro, który przyjął zaproszenie Andrzeja Sułka do specjalnej, urodzinowej rozmowy. Emisja w piątek, 9 kwietnia, o godz. 17.00.

- Przekora czy indywidualizm? Nonkonformizm czy wspólny nam wszystkim lęk wobec upływającego czasu? Dla nas to kolejna okazja, by cieszyć się, że Jerzy Maksymiuk jest z nami, tak jak jego muzyka, która w tym tygodniu codziennie powraca w wieczornym paśmie "Filharmonia Dwójki" i przedpołudniowej "Znacie, to posłuchajcie" – dodaje Andrzej Sułek.