Polskie Radio
Section05
Sinfonia Varsovia

Szalone Dni Muzyki - gratka nie tylko dla melomanów. Co w programie?

Święto muzyki klasycznej już niedługo odbędzie się w gmachu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. - Ponad tysiąc muzyków, 35 koncertów kameralnych, jazzowych, a także familijnych w jednym miejscu, cztery lokalizacje i tysiące słuchaczy - opowiada Łukasz Strusiński, kierownik programowy festiwalu Szalone Dni Muzyki. - Tak w skrócie zapowiada się program tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka muzyka klasyczna koncerty Kasia Dydo Katarzyna Dydo Sinfonia Varsovia

22. Festiwal Ogrody Muzyczne. Organizatorzy zapraszają pod nowy adres

- Tegoroczny festiwal miał odbyć się w tym miejscu, co zwykle, czyli na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. Z powodu pewnego losowego przypadku musieliśmy jednak przenieść go w równie gościnne progi naszego nowego partnera, jakim jest Sinfonia Varsovia - mówił w "Poranku Dwójki" Łukasz Strusiński, dyrektor artystyczny 22. Festiwalu Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka.
Zobacz więcej na temat:  śpiew Sinfonia Varsovia Paweł Siwek Dwójka

Культурное пространство: Знаменитый польский оркестр Sinfonia Varsovia солидаризируется с Украиной

Оркестр Sinfonia Varsovia на языке музыки, но не только, проявляет свою поддержку Украине, украинскому народу и коллегам-музыкантам.
Zobacz więcej na temat:  культура Культурное пространство Sinfonia Varsovia

Marek Janowski i Sinfonia Varsovia nadzwyczajnie

"Maestro jest niezwykle wymagającym dyrygentem. Mistrza chyba nie stać na to, żeby odpuszczać, żeby nie zwracać na pewne słabości uwagi. Jest bardzo szczery. To przynosi efekt, mobilizacja orkiestry jest absolutnie nadzwyczajna" - tak Janusz Marynowski zapraszał na nadzwyczajny koncert Sinfonii Varsovii w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (11.01). Zespół wystąpił pod dyrekcją Marka Janowskiego, a koncert był transmitowany na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Beata Stylińska dyrygent Ludwig van Beethoven Johannes Brahms Sinfonia Varsovia

"Nigdy nie zapomnę wspólnego koncertu z maestro Pendereckim w Wilnie"

- Ten koncert odbywał się w kościele, który dopiero co został przekazany na cele kulturalne. Wcześniej mieścił się tam skład węgla. Organizatorzy zadecydowali, że zostanie tam wykonanych "Siedem bram Jerozolimy", absolutnie genialny utwór Krzysztofa Pendereckiego - mówił w związku z 88. rocznicą urodzin wybitnego kompozytora (23.11) Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu Dwójka Konrad Handschuh rocznica KULTURA Sinfonia Varsovia

Nie żyje Jan Stanienda. "Granie z nim było absolutnym świętem"

- Jak w 1987 roku przychodziłem do Sinfonii Varsovii, nie mogłem uwierzyć, że będę grał z tak wspaniałym skrzypkiem w jednej orkiestrze. Mieliśmy często okazje występować w mniejszych składach, kiedy to właśnie Jan Stanienda przedstawiał nam wszystkie idee artystyczne i były one przyjmowane natychmiast, tak były wybitne - wspominał w Dwójce Jana Staniendę dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 Dwójka skrzypce Sinfonia Varsovia Krzysztof Jakowicz

Marek Janowski: nowa siedziba Sinfonii Varsovii zmieni Warszawę

- Trzymam mocno kciuki za nową siedzibę, której otwarcie jest coraz bliżej. Jestem pewien, że jej pojawienie się zmieni Warszawę. Mam nadzieję, że prace się nie opóźnią, że akustyka sali będzie wspaniała, i że wzbogaci tutejszą społeczność muzyczną - mówił urodzony w Polsce niemiecki dyrygent, który poprowadził urodzinowy koncert Sinfonii Varsovii w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Sinfonia Varsovia dyrygent Monika Zając koncert Dwójka MUZYKA Elżbieta Markowska

Sinfonia Varsovia. Eksperymentalny wtorek z muzykami Ensemble Kompopolex

- Nowe technologie są bardzo obecne w naszym repertuarze. Będą też obecne podczas koncertu w cyklu "Eksperymentalne wtorki" w Sinfonii Varsovii. Korzystamy nie tylko ze swoich instrumentów, ale także z różnych technologicznych zabawek. Zapraszamy do tego, by koncert przeżywać za pomocą innych bodźców - mówił w Dwójce Rafał Łuc, członek trio Ensemble Kompopolex.
Zobacz więcej na temat:  Sinfonia Varsovia Dwójka muzyka klasyczna KULTURA Paweł Siwek Rafał Łuc

Nie żyje Józef Kolinek. "Był jednym z filarów Sinfonii Varsovii"

- Józio był takim pasjonatem muzyki, w ogóle pasjonatem sztuki, bo nie tylko muzyką się interesował, wiedział, co się dzieje aktualnie w sztuce. Był także człowiekiem łatwo nawiązującym kontakty - wspominał na antenie Dwójki Jerzy Muranty, wiolonczelista grający z Józefem Kolinkiem przez kilkanaście lat w kwartecie "Prima Vista". 
Zobacz więcej na temat:  Sinfonia Varsovia wspomnienie Jakub Kukla odeszli 2021

Sinfonia Varsovia Center na 37. urodziny orkiestry

- Te 37 lat to w sumie ponad 4 tys. koncertów, ok. 330 nagrań płytowych, bardzo intensywnie spędzony czas i to, co absolutnie najcenniejsze i najważniejsze, czyli spotkania ze słuchaczami oraz to, że mieliśmy i nadal mamy szansę grania z wybitnymi artystami - mówił w "Poranku Dwójki" Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia.
Zobacz więcej na temat:  Sinfonia Varsovia Paweł Siwek Dwójka muzyka klasyczna Jerzy Maksymiuk