Polskie Radio
Section05
Jerzy Maksymiuk

Piotr Moss: Jerzy Maksymiuk mówił, że piszę przeciwko dyrygentowi

- Jerzy Maksymiuk mówił, że to jest bardzo trudne dla dyrygenta, że ja piszę trochę przeciwko dyrygentowi, że dużo zmieniam, że tam pojawia się metrum i 5/8, i 2/4. No co zrobić, ja to tak czuję - mówił w Dwójce Piotr Moss. Kompozytor odwiedził nas tuż po swoim koncercie z okazji 75. urodzin i 55-lecia pracy artystycznej.
Zobacz więcej na temat:  Karol Furtak muzyka współczesna kompozytor Piotr Moss jubileusz Dwójka Grażyna Bacewicz Jerzy Maksymiuk

Jerzy Maksymiuk - doktor honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

- Ten dzień jest dla mnie niezwykły. Z jednej strony pełen wspomnień, a z drugiej pytanie co trzeba zrobić, aby więcej ludzi kochało muzykę. To, że Państwo pamiętają o tym, co zrobiłem, pobudza, aby jeszcze coś wymyślić. Postaram się zająć takimi utworami, które nie były grane, a są niezwykle wartościowe - zapowiadał na antenie Dwójki Jerzy Maksymiuk, doktor honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Maksymiuk Dwójka Karol Furtak dyrygent

Warszawski Festiwal Tanga i Muzyki Retro [POSŁUCHAJ]

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, podczas koncertu w ramach Warszawskiego Festiwalu Tanga i Muzyki Retro im. Władysława Szpilmana usłyszeliśmy m.in. wyjątkowe kompozycje Jerzego Maksymiuka. To światowa premiera cyklu tang w stylu nowego retro. Koncert odbył się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Maksymiuk koncert tango Władysław Szpilman studio im. Witolda Lutosławskiego

Jerzy Maksymiuk: kocham radio

- Moje pierwsze zetknięcie z Dwójką miało miejsce, kiedy zaproszono mnie jako młodego, zdolnego pianistę, abym zagrał kilka utworów na żywo. Miałem różną tremę, np. w Royal Albert Hall w Londynie przed publicznością liczącą 6 tys. osób. Ale nawet tamta nie była taka, jak moja ówczesna, wielka trema w Polskim Radiu - mówił na antenie Dwójki maestro Jerzy Maksymiuk w dniu swoich 86. urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Maksymiuk Dwójka dyrygent orkiestra Andrzej Zieliński Jakub Kukla

Maksymiuk: Orkiestra Polskiego Radia najlepiej gra tę serenadę Czajkowskiego

- Kilkakrotnie próbowałem Serenadę na orkiestrę smyczkową C-dur Piotra Czajowskiego z innymi orkiestrami. Muszę powiedzieć, że państwa orkiestra radiowa najbardziej rozumie tę muzykę i najpięknięj ją gra - mówił maestro Jerzy Maksymiuk, który w niedzielę (5.12) wystąpił z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Maksymiuk Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Dwójka Piotr Czajkowski MUZYKA studio im. Witolda Lutosławskiego

Diamentowa Batuta. Polskie Radio i mistrzowie dyrygentury

14 listopada 2021 roku Polskie Radio wręczy Agnieszce Duczmal Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury. To dobra okazja, by przypomnieć sylwetki oraz radiowe nagrania dotychczasowych laureatów tej szczególnej nagrody.
Zobacz więcej na temat:  Jan Krenz Stefan Rachoń Stanisław Wisłocki Antoni Wit Krzysztof Penderecki Stefan Stuligrosz Jerzy Maksymiuk Jerzy Semkow Stanisław Skrowaczewski Tadeusz Strugała Jacek Kaspszyk dyrygent HISTORIA

Paweł Kowalski przed koncertem z muzyką Maurice'a Ravela

- Wraz z maestro Jerzym Maksymiukiem i znakomitą Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus zagramy 6 listopada koncert fortepianowy Maurice'a Ravela - zapowiada w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Kowalski, znany pianista i jeden z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków. Co dokładnie usłyszymy w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego?
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Paweł Sztompke koncerty w Polskim Radiu Jerzy Maksymiuk

Szymczewska, Maksymiuk i POR

W "Filharmonii Dwójki" zaprosiliśmy na koncert z udziałem Maestro Jerzego Maksymiuka, który poprowadził Polską Orkiestrę Radiową w programie łączącym popularne dzieła romantycznego repertuaru z własną twórczością Mistrza. Obok utworu Vers per archi Jerzego Maksymiuka zabrzmiała IX Symfonia C-dur "Wielka" Franciszka Schuberta oraz Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maxa Brucha, w którym partię solową wykonała triumfatorka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w 2006 roku, Agata Szymczewska.
Zobacz więcej na temat:  koncert Jerzy Maksymiuk Agata Szymczewska Róża Światczyńska Dwójka

Sinfonia Varsovia Center na 37. urodziny orkiestry

- Te 37 lat to w sumie ponad 4 tys. koncertów, ok. 330 nagrań płytowych, bardzo intensywnie spędzony czas i to, co absolutnie najcenniejsze i najważniejsze, czyli spotkania ze słuchaczami oraz to, że mieliśmy i nadal mamy szansę grania z wybitnymi artystami - mówił w "Poranku Dwójki" Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia.
Zobacz więcej na temat:  Sinfonia Varsovia Paweł Siwek Dwójka muzyka klasyczna Jerzy Maksymiuk