Transcendentalne Kurbasy na festiwalu "Nowa Tradycja". Transmisja w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 20:00
Zapraszamy na transmisję z 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który z rozmachem powraca po pandemicznej przerwie. Sobotni wieczór uświetni zespół Kurbasy z Ukrainy.
Kurbasy
KurbasyFoto: mat. pras.

Po niemal dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Polskie Radio zaprasza na kolejną odsłonę corocznego folkowego święta, czyli Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który odbędzie się w tradycyjnej formie - w studiu koncertowym, z udziałem gwiazd oraz publiczności.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu są połączenia muzycznych kultur, leżących na styku naszych wschodnich granic: polsko-litewskiej, polsko-litewsko-białoruskiej, polsko-ukraińskiej. W tym roku koncertową część festiwalu zgodzili się wypełnić świetni polscy artyści i zespoły, którzy przygotowali program specjalnie na to wydarzenie. W sobotni wieczór (14.05) wyjątkowym punktem programu będzie koncert ukraińskiego zespołu Kurbasy

Kurbasy to awangardowy zespół muzyczny wydzielony z renomowanego progresywnego Teatru Akademickiego Les’a Kurbasa we Lwowie. W swojej twórczości artystycznej grupa wykorzystuje bogactwo folkloru ukraińskiego. Trzy głosy żeńskie eksperymentują z brzmieniem talerzy, tamburynów, skrzypiec i kontrabasu. Wielu słuchaczy uważa, że nastrojowe występy Kurbasów są pełne elementów niezwykłych transcendentalnych doznań.

Tego wieczoru wystąpią także laureaci Nagrody "Muzyka Źródeł": Stanisława Galica-Górkiewicz i Józef Broda.


KGHM_PM_Logo_NonMet_RGB_Pos.jpg
KGHM Polska Miedź SA
Sponsorem 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia ”Nowa Tradycja”

Program:

Laureaci Nagrody "Muzyka Źródeł": Stanisława Galica-Górkiewicz

Kurbasy (UKR)

Laureaci Nagrody "Muzyka Źródeł": Józef Broda

Sutari & Bastarda: "Tamoj"

Przypomnijmy, że festiwal to nie tylko część koncertowa, ale przede wszystkim Konkurs Muzyki Folkowej dla młodych solistów i zespołów, grających szeroko rozumianą muzykę folkową. Na przesłuchania konkursowe zapraszamy w piątek i sobotę 13 i 14 maja, wstęp jest wolny.

***

Na transmisję z 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w sobotę (14.05) w godz. 19.30-22.30 zapraszają Mariana Kril i Magdalena Tejchma.

Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja tradycja