Polskie Radio
Section05
Mariana Kril

Wschód oczami kobiet

W audycji Z muzyką po Kresach spotakmy się z dwiema niezwykłymi kobietami - reporterką, autorką serwisów informacyjnych w PR1 Edytą Późniak oraz pisarką, nauczycielką Aleksandrą Majdzińską. Ta pierwsza własnie została uhonorowana nagrodą Złoty BohaterON za serię filmów „Dzieci Syberii”. Druga ukazuje nieznane oblicze Odessy w książce „Szalom bonjour Odessa”.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Mariana Kril Wilno Litwa Ukraina

Pamięć zaklęta w przedmiocie. O filmie „Artefakty z szafy...”

Antropologia rzeczy nierzadko jest związana z pamięcią, a mikroświaty odwołują się do makro historii. 18 września 2022 rozdano nagrody „Wydarzenie Historyczne Roku 2021”. Honorowy prezes Związku Polaków w Kazachstanie, Oleg Czerwiński został nagrodzony za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Mariana Kril Kazachstan Litwa

Artystyczna narracja o Wielkim Głodzie

Holodomor – sztuczne „morzenie głodem” wywołane przez komunistyczne władze ZSRR, to klęska, która szczególne dotknęła Ukrainę (wschodnią i centralną). Przyczyniła się do śmierci milionów Ukraińców. Źródła wciąż są niejednorodne. Szacuje się, że zginęło od 3 do 10 milionów ludzi. W tym roku obchodzimy 90. rocznicę tej zbrodni (1932-1933).
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Mariana Kril Ukraina Wielki Głód