Polskie Radio
Section05
Mariana Kril

Wietnamczyk w swojej drugiej ojczyźnie

- Widząc Wietnamczyka, większość sądzi, że kiepsko mówi albo w ogóle nie rozumie po polsku. A ja nie jestem tym Wietnamczykiem! Nie tylko mówię, ale potrafię pisać. Jestem autorem książki, „Słodko-kwaśnej historii”, mówiącej o historii społeczności wietnamskiej w Polsce. – A historia tej mniejszości w naszym kraju wcale nie jest jednoznaczna i krótka…
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Mariana Kril mniejszości narodowe Wietnam

Pieśni z babki, prababki z Zespołem Śpiewaczym z Dobrowody

O tym, że śpiew to zdrowie, o przekazie międzypokoleniowym i ponad 50 latach historii Zespołu Śpiewaczego z Dobrowody opowiadały w "Kiermaszu pod kogutkiem" Nina Jawdosiuk i Barbara Jakimiuk - najstarsze członkinie grupy. W audycji rozmawialiśmy także z Darią Kosiek o intensywnym czasie w życiu zespołu Wernyhora oraz odwiedziliśmy Łemkowski Kermesz w Olechowcu.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Mariana Kril Podlasie

Słowacy

- Dziadziuś opowiadał, że w szkole uczyli się i modlili po węgiersku. Pamiętam, że jak byłam dzieckiem, to dziadkowie próbowali mnie uczyć po węgiersku. Ale dla mnie to był zupełnie niezrozumiały język! I dla nich też był dość niezrozumiały, ponieważ na co dzień posługiwali się nie językiem węgierskim, słowackim czy polskim, tylko gwarą spiską! Gadało się „po nasymu” i do dziś się tak gada – mówi rozmówczyni Mariany Kril folklorystka, choreografka Maria Wnęk z Krempach, opowiadając o mniejszości słowackiej, ale czy aby na pewno słowackiej…?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Mariana Kril mniejszości narodowe Słowacja

W żydowskim domu znów się rozmawia

W kolejnym odcinku cyklu "Mikrozbliżenia" poznamy mniejszość żydowską w Polsce. Według ostatniego spisu powszechnego przynależność do niej zadeklarowało 7 tysięcy 353 obywateli polskich. Pierwsze wzmianki o Żydach na terenach polskich pochodzą z X wieku, a pierwszym oficjalnym polskim dokumentem nadającym Żydom przywileje i autonomię był statut kaliski z XIII wieku.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Kresy Mariana Kril mniejszości narodowe

Mniejszość ukraińska

„Kiedy przyjechałam do Warszawy na studia, musiałam na nowo się określić, wiele osób w akademiku pytało mnie, jak to możliwe, że jestem Ukrainką, a nie przyjechałam zza granicy. Nie mogli sobie tego ułożyć w głowie! Może teraz się to zmienia, ale mam wrażenie, że w Polsce świadomość istnienia mniejszości narodowych jest niewielka”. Mariana Kril spotkała się z małżeństwem Olgi Ryżyk-Czyżewskiej i Łukasza Czyżewskiego, którzy obecnie mieszkają w Warszawie, a pochodzą z Podlasia. Dla nich jednym z najważniejszych elementów tożsamości jest język ukraiński, którym się posługują na co dzień i który starają się przekazać swoim dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Mariana Kril mniejszości narodowe Ukraina